PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pozytywny wpływ deflacji na najemców centrów handlowych

  • Autor: Monika Beczek, Senior Valuer, Polish Properties
  • 03 kwi 2015 15:04

W 2014 r. odnotowaliśmy w Polsce pierwszą od ponad 40 lat deflację. Pozytywne jej skutki odczuli m.in. najemcy powierzchni komercyjnych.

REKLAMA

Ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych spowodował, że czynsze najemców, które były waloryzowane tym wskaźnikiem nie uległy zwyżce. Niestety, nie uległy obniżce, gdyż standardowe zapisy umów najmu nie przewidują takiej możliwości. Jednak, samo utrzymanie poziomu czynszu z 2014 r. dało powód do zadowolenia i spowodowało, że ten rok okazał się przełomowy dla najemców.

Pytanie, co z najemcami, którzy zawarli umowy w walucie Euro? Otóż ci najemcy również odczuli poprawę w porównaniu do lat poprzednich, gdyż poziom czynszu uległ tylko nieznacznemu wzrostowi wynoszącemu ok. 0,5 proc., a nie ok. 2 proc., tak jak to miało miejsce w latach poprzednich. Należy też się zastanowić, co przyniesie obecny rok, biorąc pod uwagę utrzymującą się w pierwszych miesiącach roku deflację.

Czy stagnacja rynku się utrzyma, a może też gospodarka się odbije? Z punktu widzenia kosztów najmu powierzchni korzystniejszym wariantem będzie utrzymanie obecnego trendu. Dodatkowym zjawiskiem wzmacniającym pozycję najemców jest rosnąca podaż powierzchni, a co za tym idzie rosnący pustostan, co wywołuje już pewną presję na obniżki czynszów w nowych i renegocjowanych umowach najmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA