PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Praktiker na minusie, ale z nadziejami na 2012 rok

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 sty 2012 11:56

Praktiker na minusie, ale z nadziejami na 2012 rok

W 2011 Grupa Praktiker wygenerowała sprzedaż w wysokości 3,2 mld euro, czyli o 7,7 proc. mniejszą niż rok wcześniej - wynika z wstępnych danych ogłoszonych przez spółkę. - Stabilizacja sprzedaży Praktikera w Niemczech w IV kwartale daje nam powód do nadziei, że pierwszą fazę trudnego okresu, związanego z sytuacją gospodarczą, mamy już sobą - uważa Thomas Fox, prezes Praktiker AG.

REKLAMA

W IV kwartale 2011 roku obroty netto Grupy Praktiker wyniosły 716,4 mln euro. Oznacza to 4,5-proc. spadek w porówaniu z wynikiem sprzed roku. W tym czasie pozycja firmy na rodzimym rynku ustabilizowała się i utrzymała na poziomie podobnym z poprzedniego roku. Jednak - jak podaje firma - sytuacja w międzynarodowym biznesie nadal nie jest satysfakcjonująca.

W IV kwartale sprzedaż Parktikera poza Niemcami zmalała o 12,6 procent, co było wynikiem m.in. zmian kursów walutowych. - Po słabym październiku, Praktiker Niemcy przyciągnął więcej klientów, podniósł średnią sprzedaż. Sukces ten potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku - uważa Thomas Fox.

Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w Grecji, Rumunii i Bułgarii, gdzie - w związku z sytuacją makroekonomiczną - zanotowano spadek skłonności konsumentów do zakupów.

W Polsce, na Węgrzech i w Turcji zmiana kursów walutowych wpłynęła na trend sprzedaży liczonej w euro. Wzrost sprzedaży odnotowano natomiast w Luksemburgu i na Ukrainie.

- (...) Mamy plan szybkiego wdrożenia zmian strukturalnych w celu stworzenia Grupy Praktiker na solidnych podstawach ekonomicznych. Oprócz repozycjonowania Praktiker Niemcy, wymaga to także konsolidacji międzynarodowej działalności gospodarczej, co jest bardzo trudne w związku z ciągłym, niestabilnym otoczeniem makroekonomicznym - dodaje.

Pod koniec roku firma prowadziła 439 sklepów, czyli o jeden więcej niż na koniec 2010 roku. W Polsce Grupa zakończyła rok z 24 placówkami w porówaniu do 21, które działały pod koniec 2010 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA