PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PRCH podsumowuje akcję "TAK dla otwartych niedziel"

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 lis 2016 11:44

PRCH podsumowuje akcję "TAK dla otwartych niedziel" Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH

Polska Rada Centrów Handlowych w ramach akcji "TAK dla otwartych niedziel" zebrała w miniony weekend 75 tysięcy podpisów przeciwko zakazowi handlu w niedziele.

REKLAMA

W odpowiedzi na projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który wpłynął do Sejmu  we wrześniu br., stowarzyszenie Polska Rada Centrów Handlowych zainicjowało ogólnopolską akcję TAK dla otwartych niedziel. W ramach akcji, w dniach 19-20 listopada w 50 centrach handlowych na terenie całego kraju, zbierane były podpisy pod petycją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ciągu dwóch dni, podpis pod petycją złożyło 75 tysięcy Polaków.

- Tak duża liczba podpisów pod petycją zebrana w tak krótkim czasie jest najlepszym dowodem na to, że Polacy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. I nie chodzi już tylko o ograniczanie wolności wyborów konsumentów – odbieranie im możliwości decydowania, gdzie i w jakiej formie będą robić zakupy oraz w jaki sposób spędzać swój wolny czas. Chodzi również o konsekwencje społeczne, m.in. w postaci redukcji zatrudnienia czy odebrania możliwości uzyskania dodatkowych dochodów osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

PRCH przekonuje, że zakaz handlu w niedziele spowodowałby m.in. redukcję zatrudnienia, tylko w centrach handlowych, na poziomie od 20 000 do 40 000 pracowników. Wskazuje też, że osoby pracujące w niedzielę popierają dobrowolność pracy tego dnia i zmiany w Kodeksie Pracy, które nie będą jednoznaczne z zakazem.

Ponadto spodziewa się spadku zatrudnienia tymczasowego (na umowy cywilne), zwiększonej rotacji oraz spadku zatrudnienia w branżach związanych z handlem.

Według PRCH, tylko w centrach handlowych, nastąpiłby spadek obrotów o ok 4 proc. czyli ok. 5 mld straty w skali roku, co w konsekwencji przełożyłoby się na spadek PKB, mniejsze wpływy z VAT oraz koszty społeczne i publiczne związane ze wzrostem bezrobocia.

19 z 28 krajów członkowskich nie stosuje żadnych ograniczeń handlu w niedziele.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA