PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PRCH zdecydowanie przeciwna podatkowi od dużych sklepów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 sty 2016 14:06

PRCH zdecydowanie przeciwna podatkowi od dużych sklepów

Polska Rada Centrów Handlowych jest przeciwna wprowadzeniu nowego podatku od obrotu w handlu - pisze w liście otwartym prezes Radosław Knap. Dla PRCH najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z rozwiązań progresywnych na rzecz liniowych.

REKLAMA

- W związku z planowanym wprowadzeniem ustawy o podatku od obrotu w handlu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, Polska Rada Centrów Handlowych po dyskusji sektorowej w KPRM w dniu 8 stycznia 2016 r. i po skonsultowaniu powyższych kwestii w różnych środowiskach gospodarczych – chciałaby przedstawić swoje stanowisko - pisze szef PRCH.

Jak tłumaczy Knap, plany nałożenia podatku obrotowego wyłącznie na branżę handlową budzą duży niepokój.

- W tym miejscu chcielibyśmy z całą stanowczością zauważyć, że dotknie on nie tylko wielkopowierzchniowe sieci spożywcze typu super- czy hipermarket, jak to jest obecnie komunikowane w mediach. Podatek uderzy w całą branżę handlową - zarówno zagraniczne, jak i polskie podmioty: od sieci odzieżowych, obuwniczych, kosmetycznych, budowlano-remontowych aż po sklepy RTV i AGD oraz te sprzedające książki i multimedia i inne. W 455 centrach handlowych w Polsce jest około 3000 marek rożnych branż: sieciowych, franczyzowych jak i pojedynczych sklepów. Podmioty te generują w Polsce blisko 400 tys. miejsc pracy. To bardzo złożony organizm, na co chcielibyśmy zwrócić uwagę - tłumaczy Knap.

PRCH proponuje własne rozwiązanie problemu wprowadzenia nowego podatku. - Polska Rada Centrów Handlowych proponuje wprowadzenie liniowej stawki nowego podatku w wysokości 0,1 proc. od przychodu potrącalnego z CIT a docelowo - zastępującego CIT. Jest to rozwiązanie proste w administracji, sprawiedliwe i nie dyskryminujące żadnych podmiotów tej branży. Przykład Węgier pokazał, że progresywny podatek został zakwestionowany przez Unię Europejską i w efekcie obniżony do podatku liniowego w wysokości 0,1 proc. Jednocześnie stawka ta, zgodnie z wyliczeniami ekspertów, pozwala zrealizować tegoroczny cel fiskalny Rządu, widoczny w zapisie ustawy budżetowej jako kwota 2 mld złotych w roku 2016 - wskazuje prezes organizacji.

- Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że odejście od projektu podatku progresywnego zmniejszy ryzyko dla wielu podmiotów prowadzących działalność handlową w Polsce. Podmioty te operują na stosunkowo niskim poziomie rentowności, średnio 1,2 proc. Opodatkowanie podatkiem CIT w wysokości 19 proc. oraz dodatkowym podatkiem liniowym w wysokości nawet 0,1 proc. dla sektora będzie już i tak dużym obciążeniem. Ryzyko utraty rentowności w tym przypadku grozi kompensacją przez firmy takiego obowiązku podatkowego bezpośrednio na kliencie. W skrajnych przypadkach może skutkować wycofaniem się części z nich z polskiego rynku, co w dłuższej perspektywie czasu zaowocowałoby zmniejszeniem konkurencji w danym sektorze oraz wzrostem cen, co finalnie również odbiłoby się na konsumencie - pisze Radosław Knap.

Jak dodaje szef Polskiej Rady Centrów Handlowych, najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z rozwiązań progresywnych na rzecz liniowych. 

- Jesteśmy przekonani, że głos przedstawicieli branży handlowej, przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, powinien być brany pod uwagę i wysłuchany w pracach nad tak istotnym dla rynku prawem. Jednocześnie wyrażamy gotowość i chęć uczestnictwa w dalszych konsultacjach - podsumowuje Knap.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA