PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes Sfinksa zapowiada dalszy rozwoju sieci w sektorze gastronomicznym

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 maj 2014 12:00

Prezes Sfinksa zapowiada dalszy rozwoju sieci w sektorze gastronomicznym

- W długim okresie wydatki konsumentów na gastronomię na pewno będą rosły, bo w tej gałęzi usług mamy do czynienia z postępującymi zmianami społecznymi. Coraz chętniej jadamy na mieście, a także coraz rzadziej organizujemy spotkania towarzyskie i rodzinne w domach. Te trendy są już zauważalne w dużych miastach, a i w mniejszych sytuacja zmierza w podobnym kierunku - mówi serwisowi portalspozywcy.pl, Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks SA.

REKLAMA

Jak tłumaczy, sytuacja w branży gastronomicznej w tym roku będzie zależała w dużej mierze od ogólnej koniunktury gospodarczej i wzrostu PKB. - Ten czynnik jest istotnie skorelowany ze skłonnością Polaków do odważniejszego wydawania pieniędzy na przyjemności, a nie tylko na potrzeby - dodaje.

Zdaniem Sylwestra Cacka, trendy z poprzednich lat pozwalają spodziewać się dalszego rozwoju sieci w sektorze gastronomicznym. - Przybywa zarówno nowych marek, jak i placówek sieci już działających na rynku. Część z nich, jak w każdej branży, może nie przetrwać próby czasu, jednak można założyć że bilans i tak wyjdzie na plus - mówi.

Prezes Sfinksa zaznacza, że już ubiegły rok był dla branży gastronomicznej lepszy niż 2012, aczkolwiek nadal mało było znaków ożywienia gospodarczego, które sprzyja restauratorom. Na wyniki branży w zeszłym roku na pewno wpłynęła też przedłużająca się zima, która przeciągnęła się aż na początek drugiego kwartału. - Jednak nie brakowało też pozytywnych zjawisk - coraz mocniejsze są biznesy sieciowe i franczyza w gastronomii - dodaje Sylwester Cacek.

W Sfinksie w roku 2013 miało miejsce wiele wydarzeń, które pozytywnie wpływały na rozwój sieci. - Uruchomiliśmy 12 nowych restauracji, wśród których znalazły się trzy restauracje Chłopskie Jadło. Powróciliśmy również do prestiżowych lokalizacji, jak Galeria Krakowska czy Galeria Mokotów w Warszawie, a we Wrocławiu otworzyliśmy pierwszą wolno stojącą restaurację Sphinx. Systematyczna praca nad strukturą sieci, poprawą jakości i efektywności na wielu frontach przełożyła się na coraz lepsze wyniki Sfinksa - tłumaczy prezes.

Sfinks Polska zarządza 109 restauracjami na terenie Polski, w tym siecią 93 restauracji Sphinx.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA