PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012: Czy polski rynek nieruchomości komercyjnych czeka wielofunkcyjna rewolucja?

 • Autor: Propertynews.pl
 • 21 wrz 2012 09:21

Property Forum 2012: Czy polski rynek nieruchomości komercyjnych czeka wielofunkcyjna rewolucja?

Wielofunkcyjne projekty komercyjne to przyszłość branży deweloperskiej. Różnorodność i łączenie funkcji z jednej strony pozwala na utrzymanie podstawowej roli miast, a z drugiej uatrakcyjnia inwestycję i czyni ją mniej ryzykowną w oczach instytucji finansujących - uważają paneliści sesji o mutifunkcyjnych przedsięwzięciach, która odbyła się w czasie konferencji Property Forum 2012.

REKLAMA


ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

- Wielofunkcyjność to wehikuł wartości dodanej w wielu projektach, ale rzadko potencjał ten jest wykorzystywany - podkreślił prezes zarządu Arch Magic, Paweł Graliński. - Wielofunkcyjność musi jednak powrócić do miast, żeby nadal mogły pozostać miastami. To ma być nasza wspólna odpowiedzialność - zaapelował.

Zdanie architekta potwierdził Zygmunt Chyla, prezes zarządu TK Polska Operations SA. - W projektach multifunkcyjnych jest duży potencjał - przyznał.

Zbigniew Pszczulny, współzałożyciel JSK Architekci, zaznaczył, że o ile kamienica monofunkcyjna jest dobrym pomysłem dla tkanki miejskiej, o tyle wielki projekt monofunkcyjny o powierzchni 100 tys. mkw. po prostu ją niszczy - powiedział.

Czy mamy zatem szansę na wielofunkcyjną rewolucję w Polsce? - U nas projekty handlowe powstają w miejscach, które umożliwiają tego typu inwestycje. Musimy oswoić się z faktem, że z biegiem czasu oferta będzie się rozszerzać, będzie gęsta zabudowa i każda funkcja będzie miała swoje miejsce - powiedział Marek Tryzybowicz, architekt i założyciel Bose International.

Pozytywne przykłady

Marek Tryzybowicz poruszył też zagadnienie związane z ulicami handlowymi. - Chciałbym, żeby w polskim mieście powstała prawdziwa ulica handlowa - pasaż miejski z odpowiednim zestawem najemców. Moim zdaniem będzie to najciekawsza z form wprowadzania wielofunkcyjnej zabudowy do naszych miast. Musimy jednak "dorosnąć" do tego, żeby wprowadzać tego typu organizację przestrzeni w tkance miejskiej - powiedział.

Na inny aspekt inwestycji wielofunkcyjnych zwrócił uwagę Krzysztof Tyszkiewicz, członek zarządu w BBI Development NFI SA. - W projektach wielofunkcyjnych należy zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie powierzchni. Na przykład w Warszawie jest wiele przykładów na to, że próbowano wykorzystywać wyższe piętra na handel i to się po prostu nie udało - powiedział Tyszkiewicz. Członek zarządu BBI Development jako przykład udanej inwestycji wielofunkcyjnej podał warszawski projekt Plac Unii, który jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji osiągnął bardzo wysoki poziom najmu powierzchni.

 • Kazimierz 2012-12-29 20:47:52
  no ceny w jartom są na serio bardzo niskie..w tym roku nabyłem u nich halę za grosze i teraz mam mały zakładzik...dobre ceny tego typu nieruchomości to klucz do sukcesu..teraz jest najlepszy czas na zakładanie własnych niewielkich przedsiębiorstw
 • hurak 2012-11-28 11:50:02
  Może wielkiej rewolucji nie będzie, ale należy docenić to, co się aktualnie dzieje. Czy wiecie, że Polska w tym roku była jednym z liderów rynku nieruchomości? Tak dokładnie - Jartom i inne agencje były aktywne i doszło do wielu transakcji. Sami zobaczcie jakie ich nieruchomości można wciąż przejąć pod Warszawą, no i za ile.
 • bodziu 2012-09-26 11:10:20
  Nie sądzę, aby zmiany miały być tak istotne. W tym roku Polska pokazała, że kondycja naszej gospodarki jest dobra, nieruchomości komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem, więc można tylko oczekiwać poprawy sytuacji. Po cenach za jakie swoje nieruchomości wystawił Jartom sądzę, że będzie tylko lepiej. Dojdzie do kolejnych transakcji.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA