PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012 : Małe miasta to atrakcyjny kierunek, ale ryzyko jest duże

  • Autor: Propertynews.pl (Ireneusz Chojnacki)
  • 21 wrz 2012 16:26

Property Forum 2012 : Małe miasta to atrakcyjny kierunek, ale ryzyko jest duże

- Wierzę w projekty, które są lokalizowane w mniejszych miastach pod warunkiem ,że inwestorzy odrobili lekcje. To znaczy sprawdzili jaki jest poziom bezrobocia w danym mieście, jaka jest siła nabywcza na danym rynku, jak wygląda konkurencja a także zbadali zainteresowanie potencjalnych najemców - mówiła Renata Kinde- Czyż, prezes zarządu Metro Properties, podczas panelu „Centra handlowe" zorganizowanego w ramach Property Forum 2012.

REKLAMA


ZOBACZ FOTORELACJĘ Z SESJI

Tematem przewodnim panelu „Centra handlowe" były plany inwestycje firm deweloperskich w małych miastach Polski. Uczestnicy debaty dosyć zgodnie oceniali, że niewielkie rynki lokalne są atrakcyjne, ale zarazem podkreślali, że inwestorzy powinni starannie przygotowywać tam swoje projekty, bo ryzyk jest wiele. Poczynając od konkurencji centrów handlowych w sąsiednich większych miastach, poprzez specyfikę nabywczą lokalnych społeczności, a na polityce sieci handlowych skończywszy.

Michał Oziębała, prezes Adept-Investment, informował, że ponad dwa lata temu spółka podjęła decyzję o budowie małych obiektów handlowych w niewielkich miastach, bo uznała, że - mówiąc kolokwialnie - duże ośrodki są już, bądź wkrótce będą zajęte przez dużych deweloperów i nie widziała tam dla siebie niszy.

- W naszych parkach handlowych oprócz operatorów spożywczych i ze sprzętem RTV/AGD przewidujemy - i będzie to powtarzalny schemat - operatorów obuwniczych, dyskontową sieć fashion, aptekę, drogerię i pralnię. Będą to obiekty, które uzupełnią lokalną ofertę zakupów. Uważamy, że nie ma problemu z takimi inwestycjami pod względem komercjalizacji oraz finansowania i osobiście nie widzę zagrożeń w realizacji tego typu przedsięwzięć. Są to niewielkie galerie i jeśli nawet najemca po okresie 5 lat postanowi wyjść z danej lokalizacji to jest tych lokali na tyle mało, że nie widzimy problemu żeby były ponownie skomercjalizowane. Nie będzie białych plam w tych parkach - powiedział Michał Oziębała.

Adept-Investment ma obecnie 13 projektów w miastach od 15 do 45 tysięcy mieszkańców. Pierwsze dwa, których otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku to Park Handlowy Łask i Park Handlowy Łowicz. To budynki o powierzchni najmu około 4,5 tys. mkw.

Zdaniem Krzysztofa Gawła, prezesa GREM Gemini Real Estate Management, rynki największych miast Polski są już nasycone. - Dla tego Gemini Holdings inwestuje w miastach może nie największych, ale w średnich na południu Polski. Nasze przyszłe projekty to między innymi Kraków, ale nie będziemy tam szaleć. Mamy plany wybudowania tam w ścisłym centrum obiektu, który będzie miał około 15 tys. mkw. Myślimy też o Zakopanem, gdzie mamy grunt również w bardzo dobrej lokalizacji. Mogę zdradzić, że w samym sercu Zakopanego - mówił podczas debaty Krzysztof Gaweł, prezes GREM Gemini Real Estate Management.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA