PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum 2012 - Zielona wyspa nie traci blasku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 cze 2012 10:38

Property Forum 2012 - Zielona wyspa nie traci blasku

W konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych Property Forum 2012, która odbyła się w dniach 18-19 września br. w Warszawie, wzięło udział ponad 1000 uczestników, a swoje opinie o sektorze i perspektywach jego rozwoju przedstawiło ponad 70 prelegentów. Częścią spotkania była Gala rozdania nagród Prime Property Prize 2012.

REKLAMA

Tegoroczną edycję Property Forum zainaugurowała debata dotyczącą perspektyw polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. W kolejnych panelach eksperci doradzali w co inwestować, wskazywali źródła finansowania inwestycji w Polsce, omówili tematykę zielonego budownictwa na rynku nieruchomości komercyjnych, scharakteryzowali inwestycje typu BPO w regionach oraz zidentyfikowali nowe trendy rynku i przeanalizowali atrakcyjność inwestycyjną regionów Polski.

Zdaniem uczestników konferencji Property Forum 2012, polski rynek nieruchomości komercyjnych najlepsze ma wciąż przed sobą, choć niewątpliwie kryzys gospodarczy mocno uderzył także w ten sektor gospodarki.

- Polska jest wciąż na takim etapie rozwoju gospodarczego, że największy wzrost ciągle jeszcze przed nami - powiedział podczas Property Forum 2012 Mirosław Szydelski, członek zarządu AIG/Lincoln Polska. Według niego na naszym rynku wyraźnie widoczna jest pewna cykliczność, która skutkuje w pewnym momencie powstaniem nadpodaży w danym segmencie rynku nieruchomości.

Podobnego zdania był Mirosław Januszko, wiceprezes ds. inwestycji w Peakside Polonia Management, Polonia Property Funds. - W Polsce cały czas mamy bardzo dobre zwroty z inwestycji, więc jestem optymistą co do dalszego rozwoju polskiego rynku. Choć niewątpliwie jest dziś ciężej niż kilka lat temu, to ekonomia na polskim rynku jest obecnie lepsza niż w Europie Zachodniej - stwierdził podczas sesji inauguracyjnej Property Forum 2012.

Krzysztof Kaczmarek, partner zarządzający w TPA Horwath zgadzając się z przedmówcą, podkreślił niegasnący popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce. - Najlepszym dowodem na to jest fakt, że obsługujemy w Polsce na chwile obecną projekty o łącznej wartości około miliarda euro - poinformował. Dodał, że wciąż obserwuje bardzo duże zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem. Jego zdaniem, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż wysoce atrakcyjnym regionem.

Mieczysław Godzisz, prezes Hines Polska zauważył, że pomimo, iż w 2006 roku podaż nieruchomości komercyjnych w Polsce była dwukrotnie mniejsza niż dziś, to wartość zawieranych transakcji była przeszło dwa razy wyższa. - Najwyższa pora zmienić zasady, które uniemożliwiają polskim funduszom aktywne działanie na rynku nieruchomości komercyjnych - zaapelował. - Wszystkie dobre nieruchomości w Warszawie i innych dużych miastach są w rękach zagranicznych funduszy. To poważny problem dla polskiego rynku.

- Wynika to z ograniczeń prawnych nałożonych jakiś czas temu na polskie fundusze. Nie mogąc inwestować w nieruchomości uciekały się one do kupowania na giełdzie akcji spółek deweloperskich, co w kryzysie okazało się brzemienne w skutkach. W tym samym czasie choćby niemiecki fundusze, które zainwestowały w Polsce radziły sobie znacząco lepiej - podkreślał Mieczysław Godzisz.

Pierwszy dzień Property Forum 2012 zakończył uroczysta gala, podczas której zostały rozdane nagrody Prime Property Prize 2012. Statuetki przyznano w następujących kategoriach: Miasto Przyjazne Inwestorom, Najemca Roku, Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Handlowej, Człowiek Roku, Inwestycja Roku Rynek Hotelarski, Deweloper Roku, Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej oraz Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Biurowej.

ZOBACZ ROZDANIE NAGRÓD PRIME PROPERTY PRIZE 2012

Największe wyzwania, ale też bariery związane z inwestowaniem w centra handlowe, hotele, biura, magazyny, a także ekspansja sieci handlowych oraz wpływ Euro 2012 na rozwój rynku hotelarskiego w kraju były głównymi tematami poruszonymi podczas sześciu sesji drugiego dnia Property Forum 2012.

ZOBACZ RELACJE Z PROPERTY FORUM2012

Polski rynek nieruchomości komercyjnych obronił się przed kryzysem 

Co muszą zrobić inwestorzy, by zdobyć pieniądze na projekty komercyjne?

„Zielone budownictwo" oznacza realne korzyści

Nowe tendencje i oczekiwania w sektorze BPO

Czy polski rynek nieruchomości komercyjnych czeka wielofunkcyjna rewolucja?

Grunty na medal zaczarują inwestorów

Oczekiwania najemców i ostatecznych inwestorów - dwa światy na polskim rynku biurowym? 

Rynek najemców - relacja z sesji Polska na celowniku sieci handlowych 

Małe miasta to atrakcyjny kierunek, ale ryzyk jest wiele 

Spuścizna po Euro 2012 

Inwestorzy hotelowi chcą się przyłączać do dużych sieci 

Na rynku magazynów widać skutki dwóch fal kryzysu

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROPERTY FORUM 2012

Sesja inauguracyjna. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce 

Finansowanie nieruchomości komercyjnych 

BPO - regiony kuszą inwestorów

Zielone budownictwo na rynku nieruchomości komercyjnych 

Nowe trendy rynku: Wskrzesić martwą tkankę - multifunkcyjne projekty komercyjne 

Tereny inwestycyjne - atrakcyjność inwestycyjna regionów

Polska na celowniku sieci handlowych

Hotele - refleksja po Euro 2012 

Nowy boom na rynku hotelarskim w Polsce 

Biura

Centra handlowe 

Magazyny

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA