PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum Katowice: Rynek śląskiej powierzchni handlowej dopiero rozkwitnie

  • Property News
  • 19 lis 2012 20:13

Property Forum Katowice: Rynek śląskiej powierzchni handlowej dopiero rozkwitnie

Okres intensywnego rozwoju rynku centrów handlowych w woj. śląskim dopiero przed nami. Istnieje tu ogromny potencjał do budowy projektów o wyższym standardzie, ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment do ich realizacji, na razie trudno powiedzieć - mówił w czasie sesji dotyczącej rynku centrów handlowych, odbywającej się w czasie Property Forum Katowice, Antoni Pomorski, dyrektor Projektu Przebudowy Dworca w Katowicach, Neinver Polska.

REKLAMA

Dodaje, że o atrakcyjności tego regionu dla dalszego rozwoju rynku nowoczesnej powierzchni handlowej świadczy np. fakt, że tylko obecny poziom pustostanów w aglomeracji to tylko 2 proc. Natomiast poziom wynagrodzenia w województwie śląskim jest najwyższy w kraju. - Z drugiej strony, sytuacja gospodarcza wymusza na inwestorach ostrożne podejście do nowych przedsięwzięć. Sukcesu można się dopatrywać tylko w innowacyjnych projektach inwestycyjnych - podkreśla Pomorski.

Tego samego zdania jest Krzysztof Gaweł, prezes zarządu GREM Gemini Real Estate, który zaznaczył jednak, że na miejsce na nowe projekty handlowe trzeba chwilę poczekać. - Decydującym czynnikiem, który będzie kreował przestrzeń i zapotrzebowanie na nowe projekty, będzie szybkość bogacenie się społeczeństwa - wyjaśnia Gaweł.

Uczestnicy sesji podkreślali, że w całej Polsce i tym samym również na Śląsku jest jeszcze miejsce na nowe przedsięwzięcia, ale tylko w bezpiecznych lokalizacjach. - Tego typu obiektów brakuje na nowych osiedlach mieszkaniowych. Przykładem jest południowa dzielnica Katowic, w której mamy do czynienia z zamożnym klientem, który nie ma tu dostępu do nowoczesnego handlu - podkreśla Michał Goli, prezes GC Investment.

W tym regionie plany budowy centrów handlowych mają spółki GC Investment oraz Echo Investment.

W opinii Piotra Kaszyńskiego, szefa Działu Powierzchni Handlowych w Cushman&Wakefield, po wybudowaniu Galerii Katowickiej minie dużo czasu zanim pojawi się inwestor gotowy rozpocząć tak duży i spektakularny projekt handlowy w mieście.

Zdaniem Goliego w regionie jest też dużo miejsca na mniejsze i bardzo bezpieczne projekty typu centra convenience i parki handlowe. Zgodził się z nim Bartłomiej Soli ze spółki Biuro Inwestycji Kapitałowych SA. Jego spółka planuje taką inwestycję m.in. w Bielsku-Białej.

- Już dwa lata temu postanowiliśmy skupić się na niewielkich obiektach handlowych, o powierzchni ok. 5 tys. mkw., które są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby okolicznych mieszkańców. To inwestycje dedykowane mniejszym miastom, liczących nawet 20-25 tys. osób. Na terenie aglomeracji śląskiej takie projekty sprawdzają się jednak również w wielkomiejskich lokalizacjach - mówił Bartłomiej Solik. Dodał, że najbliższe plany BIK to budowa retail parku w Bielsku-Białej o powierzchni 6 tys. mkw. - Pomimo, że w odległości zaledwie 1,5 km działa centrum Gemini, to widzimy olbrzymie zainteresowanie tą inwestycją. Jest cała grupa najemców, którzy nie znajdą dla siebie miejsca w galerii bo powierzchnie w takich obiektach są np. zbyt drogie - argumentował. Zdradził także, że spółka w przyszłym roku zamierza kupić trzy projekty na śląsku, zlokalizowane w miastach liczących ok. 20 tys. mieszkańców.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA