PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum: Sytuacja na rynku jest dobra, ale przyszłość trudna do przewidzenia

  • Autor: Propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 29 wrz 2011 10:38

Property Forum: Sytuacja na rynku jest dobra, ale przyszłość trudna do przewidzenia

Polski rynek nieruchomości komercyjnych odbudowuje się po trudnych czasach kryzysu, co szczególnie widać w dobrym dla branży 2011 r. Istnieje jednak pewna obawa, że korzystny trend może zahamować zapowiadana przez wielu ekspertów druga fala kryzysu. Takie wnioski przyniosła główna debata konferencji Property Forum 2011, która odbyła się 26 września w Warszawie.

REKLAMA

- Rok 2011 jest bardzo dobry dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych dzięki obecnej, dobrej sytuacji gospodarczej Polski i pozytywnym prognozom na kolejne lata - powiedziała Agata Sekuła, dyrektor regionalny w Jones Lang LaSalle.

Od początku roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zawarto transakcje o wartości ok. 1,6 mld euro, z czego ok. 800 mln euro przypadało na obiekty handlowe, a pozostała część głównie na biura i magazyny. Sprzedano ok. 550 tys. m kw. powierzchni handlowych i ok. 280 tys. m kw. powierzchni biurowej (ok. 130 tys. m kw. przypadło na rynek warszawski).

- Do końca tego roku wartość transakcji może łącznie przekroczyć 2 mld euro - podkreśliła Sekuła. Zaznaczyła jednak, że na rynku panuje pewna obawa przed drugą falą kryzysu, dlatego trudno o długoterminowe prognozy.

Edgar Rosenmayr, dyrektor zarządzający Kulczyk Silverstein Properties, powiedział, że trudno obecnie gdybać, czy nadejdzie kolejne spowolnienie gospodarcze. - Aby się przed nim uchronić trzeba inwestować w nieruchomości w dobrych lokalizacjach i na stabilnych rynkach. Nasza firma w Polsce zamierza skoncentrować się na rynku warszawskim - stwierdził.

Dodał, że ze względu na sytuację w USA i Europie Zachodniej zainteresowanie Polską wśród inwestorów zagranicznych może wzrastać.
- Polska jest jednym z najstabilniejszych i ciekawych rynków w Europie. To zachęca do lokowania kapitału - ocenił.

Michael Sternicki, dyrektor generalny Aaeral Bank w Polsce, wskazał, że żaden z segmentów rynku nieruchomości komercyjnych nie cieszy się szczególnymi względami banków. Każdy projekt jest analizowany osobno.

Dodał, że w przyszłości deweloperom może być trudniej o uzyskanie finansowania inwestycji, gdyż działalność banków będzie coraz bardziej regulowana pod kątem ryzyka.

- Nie mamy dziś żadnych problemów z finansowaniem inwestycji przez banki. Ich marże spadają już nawet poniżej poziomu dwóch procent - zaznaczył Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Co roku chcemy oddawać do użytku kilka nowych nieruchomości. Nasze plany zakładają, że do 2014 r. zrealizujemy 14 centrów handlowych. Jestem spokojny o cykliczną realizację i sprzedaż projektów - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA