PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysł odzieżowy zabiega o środki UE

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2014 09:45

Przemysł tekstylno-odzieżowy stara się o unijne dofinansowanie na badania i rozwój w latach 2014-20. Pieniądze te mogłyby trafić na badania dotyczące m.in. "inteligentnych" tekstyliów czy wyrobów wspomagających rolnictwo, transport czy budownictwo.

REKLAMA

Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego (PIOT), zrzeszający kilkadziesiąt firm z całego kraju, złożył do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ofertę na przygotowanie przy udziale instytutów naukowo-badawczych i uczelni studium wykonalności programu sektorowego finansującego prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu tekstylno-odzieżowego. Nowy program skierowany ma być do przedsiębiorców lub konsorcjów naukowo-przemysłowych.

O środki na badania i rozwój przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", na który trafić ma ok. 8,6 mld euro.

Propozycja PIOT jest jedną z kilkunastu ofert przygotowania studium wykonalności dotyczących różnych branż. Celem takiej analizy ma być rozpoznanie potrzeb, potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjności poszczególnych sektorów gospodarki. Ma to pomóc przygotować programy unijne, które będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż.

Wśród partnerów PIOT jest osiem instytutów naukowo-badawczych i wyższych uczelni m.in. Instytut Włókiennictwa, Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex", Instytut Przemysłu Skórzanego, a także Politechnika Łódzka i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Jak powiedział PAP prezes PIOT Tadeusz Wawrzyniak, Związek wraz z partnerami przystąpił do projektu z myślą o korzyściach dla przedsiębiorstw i sektorowych jednostek naukowo-badawczych.

"Jeśli nasza oferta zostanie wybrana przez NCBR, podpiszemy wówczas umowę na wykonanie studium wykonalności dla tego sektora. Wskażemy w nim obszary badań w tym sektorze i wskażemy rezultaty, których się spodziewamy. Jeśli studium zostanie dobrze ocenione, to pójdą za tym transze środków unijnych adresowane do tego sektora, czyli do przemysłu i jednostek naukowo-badawczych" - przyznał Wawrzyniak.

W swojej ofercie PIOT wskazał siedem obszarów badawczych, na które powinny zostać przeznaczone środki unijne w latach 2014-2020 z NCBR. Jednym z głównych jest personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta.

Zdaniem Wawrzyniaka chodzi o to, żeby wyrób odzieżowy był od początku projektowany dla konkretnego konsumenta. Badania mają dotyczyć także rozwoju informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, a także logistyki. "Chodzi o zastosowanie informatyki w procesach projektowania, konstruowania i logistyki odzieży z punktu widzenia określonego z nazwiska konsumenta" - dodał.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA