PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysł odzieżowy zabiega o środki UE

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2014 09:45

Przemysł tekstylno-odzieżowy stara się o unijne dofinansowanie na badania i rozwój w latach 2014-20. Pieniądze te mogłyby trafić na badania dotyczące m.in. "inteligentnych" tekstyliów czy wyrobów wspomagających rolnictwo, transport czy budownictwo.

REKLAMA

Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego (PIOT), zrzeszający kilkadziesiąt firm z całego kraju, złożył do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ofertę na przygotowanie przy udziale instytutów naukowo-badawczych i uczelni studium wykonalności programu sektorowego finansującego prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu tekstylno-odzieżowego. Nowy program skierowany ma być do przedsiębiorców lub konsorcjów naukowo-przemysłowych.

O środki na badania i rozwój przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", na który trafić ma ok. 8,6 mld euro.

Propozycja PIOT jest jedną z kilkunastu ofert przygotowania studium wykonalności dotyczących różnych branż. Celem takiej analizy ma być rozpoznanie potrzeb, potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjności poszczególnych sektorów gospodarki. Ma to pomóc przygotować programy unijne, które będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż.

Wśród partnerów PIOT jest osiem instytutów naukowo-badawczych i wyższych uczelni m.in. Instytut Włókiennictwa, Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex", Instytut Przemysłu Skórzanego, a także Politechnika Łódzka i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Jak powiedział PAP prezes PIOT Tadeusz Wawrzyniak, Związek wraz z partnerami przystąpił do projektu z myślą o korzyściach dla przedsiębiorstw i sektorowych jednostek naukowo-badawczych.

"Jeśli nasza oferta zostanie wybrana przez NCBR, podpiszemy wówczas umowę na wykonanie studium wykonalności dla tego sektora. Wskażemy w nim obszary badań w tym sektorze i wskażemy rezultaty, których się spodziewamy. Jeśli studium zostanie dobrze ocenione, to pójdą za tym transze środków unijnych adresowane do tego sektora, czyli do przemysłu i jednostek naukowo-badawczych" - przyznał Wawrzyniak.

W swojej ofercie PIOT wskazał siedem obszarów badawczych, na które powinny zostać przeznaczone środki unijne w latach 2014-2020 z NCBR. Jednym z głównych jest personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta.

Zdaniem Wawrzyniaka chodzi o to, żeby wyrób odzieżowy był od początku projektowany dla konkretnego konsumenta. Badania mają dotyczyć także rozwoju informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, a także logistyki. "Chodzi o zastosowanie informatyki w procesach projektowania, konstruowania i logistyki odzieży z punktu widzenia określonego z nazwiska konsumenta" - dodał.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA