PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przewidzieć rynkowe trendy - wywiad z Philippem Merem z BNP Paribas Real Estate

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 gru 2012 09:52

Przewidzieć rynkowe trendy - wywiad z Philippem Merem z BNP Paribas Real Estate

Deweloperzy powinni przykładać większą wagę do aktywności inwestorów i ich strategii. Niektórzy z nich przewidzieli nowe trendy, inni niestety uznali, że ich projekty były wystarczająco dobre, by pozyskać inwestora. Ci pierwsi zapewne pozostaną na rynku dłużej - uważa Philippe Mer, dyrektor na Polskę w BNP Paribas Real Estate.

REKLAMA

Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie inwestorów naszym krajem i czy taka aktywność ma szanse zostać utrzymana w 2013 roku?

Polski rynek nieruchomości zawdzięcza swój sukces kilku czynnikom. Po pierwsze, polska gospodarka, posiadając dobre PKB, radzi sobie skutecznie. Po drugie, rynek krajowy jest silny i interesujący dla wielu międzynarodowych firm, chcących sprzedawać swoje produkty i usługi 38 milionom Polaków. Po trzecie, w odniesieniu do inwestycji w nieruchomości, inwestorzy podchodzą ostrożnie do ryzyka i skupiają się na bezpiecznych rynkach.

Jednocześnie w kluczowych rynkach w krajach Europy Zachodniej jest co raz mniej interesujących gruntów, które przynosiłyby atrakcyjne zyski. Polski rynek nieruchomości natomiast postrzegany jest jako alternatywna możliwość zapewniająca lepsze wyniki przy niższym poziomie ryzyka.

Tendencje na rynku w 2013 roku powinny pozostać takie same. Wielkość inwestycji prawdopodobnie będzie podobna do tej z 2012 roku, pod warunkiem jednak, że dojdzie do kilku dużych transakcji jak w tym roku. Spodziewamy się, że większość inwestycji będzie realizowana w drugiej połowie roku.

Czy przyszły rok może przynieść kolejne spektakularne transakcje sprzedaży obiektów komercyjnych?

Rok 2012 przyniósł kilka spektakularnych transakcji zarówno pod względem wartości jak i prestiżu obiektów. Przewidujemy, że największym zainteresowaniem będą cieszyły się centra handlowe o silnej pozycji na rynku i atrakcyjnej lokalizacji. W Warszawie oraz innych dużych metropoliach powinno zostać zawartych kilka dużych umów.

Coraz więcej inwestorów zagranicznych obserwuje polski rynek i niewątpliwie najciekawszymi dla nich projektami są nieruchomości zlokalizowane w dużych miastach. Koniunktura w 2013 roku będzie prawdopodobnie sprzyjała kolejnym transakcjom.

Jakie nieruchomości i gdzie zlokalizowane leżą w kręgu zainteresowania inwestorów?

W sektorze centrów handlowych najbardziej atrakcyjne są inwestycje zlokalizowane w największych miastach, ale potencjał mają również regionalne lokalizacje, w których mogą przeważać obiekty typu convenience. Nie mniej jednak, większość transakcji będzie dokonywanych w mniejszych miastach przez doświadczonych inwestorów, znających krajowy rynek.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA