PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rachel Lavine: Polska pozostaje dla Atrium kluczowym obszarem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lis 2012 09:29

Rachel Lavine: Polska pozostaje dla Atrium kluczowym obszarem

Spółka Atrium European Real Estate, która jest właścicielem 20 centrów handlowych w Polsce, po III kwartałach 2012 r. osiągnęła dochód brutto z najmu (GRI) w wysokości 144,6 mln euro (9 miesięcy 2011 - 126,3 mln euro), co oznacza wzrost o 14,5 proc.

REKLAMA

Dochód netto (NRI) wzrósł o 19,5 proc. do 137,5 mln euro (9 miesięcy 2011 - 115,1 mln euro). Wyjątkowo dobre na tle rynku wyniki Grupa zawdzięcza między innymi wzrostowi wszystkich kluczowych wskaźników efektywności w Polsce. Grupa zyskała tu również na wprowadzeniu do portfela centrów handlowych: Promenada (Warszawa) i Molo (Szczecin), które zostały kupione w 2011 r.

- Polska pozostaje dla Atrium kluczowym obszarem i ponownie przyczyniła się do uzyskania przez Grupę znaczących wyników. Dynamicznie postępują prace budowlane ważnego dla nas obiektu Atrium Felicity w Lublinie. Niemal 80 proc. jego powierzchni zostało już wynajęte znaczącym i kluczowym najemcom. Niezmiernie cieszę się na otwarcie centrum na światowym poziomie już w przyszłym roku - komentuje Rachel Lavine, prezes Atrium European Real Estate.

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce, który stanowi 47 proc. całkowitego portfela o wartości 2,17 mld euro, wyniosła 1,02 mld euro i wzrosła o 3,2 proc. od 31 grudnia 2011 r.

W wycenie został uwzględniony wzrost o 22,2 mln euro wartości warszawskiego centrum Promenada, który wynika przede wszystkim z wprowadzonej przez Atrium optymalizacji kosztów oraz stworzenia w obrębie istniejącego centrum handlowego nowej powierzchni handlowej.

Polski portfel Atrium wypracował wzrost GRI o 18,5 proc. do 55,2 mln euro za pierwszych dziewięć miesięcy 2012 r. zakończonych 30 września 2012 r. - w porównaniu z rokiem ubiegłym, natomiast GRI w ujęciu like-for-like wzrósł o 2,3 proc. do 42,0 mln euro.

Atrium w Polsce prowadzi obecnie budowę centrum handlowego Felicity w Lublinie . Po wynajęciu powierzchni przez Leroy Merlin, RTV EURO AGD, SuperPharm i Carry osiągnięto poziom 79 proc. komercjalizacji, przy średnim okresie wynajmu przekraczającym dziesięć lat.

Pod koniec III kwartału 2012 r. spółka ukończyła i uruchomiła drugą kondygnację centrum handlowego Atrium Mosty w Płocku. Finalizowane są także prace przy wolno stojącym budynku w Gdyni, który w IV kw. 2012 zajmie sieć Media Markt.

Deweloper szykuje się także do rozbudowy centrum Atrium Copernicus w Toruniu o 20 tys. mkw.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA