PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Radni Krakowa chcą wesprzeć stacjonarne księgarnie

  • Autor: PAP
  • 09 lip 2015 07:59

Radni chcą, by Kraków wspierał księgarnie stacjonarne. Proponują, by mogły się one starać się o wsparcie finansowe, a te, mieszczące się w lokalach gminnych, mogły korzystać z preferencyjnych czynszów - także gdy łączą sprzedaż książek z prowadzeniem kawiarni.

REKLAMA

Do opracowania konkretnego programu wsparcia księgarń radni zobowiązali prezydenta.

W ostatnich latach liczba księgarń spadał w Krakowie z 95 do 76. Z krajobrazu miasta zniknęły m.in. księgarnia "Hetmańska" i nowohucka "Skarbnica".

"Chcemy wesprzeć księgarnie, by mogły one konkurować - jakością usług i swoim programem prezentacji literatury - z wielkimi sieciami, które zdominowały rynek" - mówił PAP radny PO Tomasz Urynowicz.

Dodał, że ponad połowa księgarń, które działają w mieście, jest usytuowana w dzielnicy I i II, a w dzielnicach oddalonych od centrum jest ich niewiele. "O ile w centrum księgarnia przypada na 18 tys. mieszkańców, to w Nowej Hucie - na 250 tys. Zależy nam, żeby księgarnie były miejscami animacji kultury. Chcemy, żeby dzięki pomocy finansowej miasta stawały się miejscami spotkań z autorami, rozmowy o książce i literaturze" - podkreślił Urynowicz.

Radni chcą, by księgarnie stacjonarne mogły starać się o wsparcie finansowe na przedsięwzięcia kulturalne.

Pogram wsparcia dla księgarni ma być przygotowany do końca listopada, w życie wszedłby od nowego roku.

Radni proponują także zmianę uchwały, która przewiduje możliwość korzystania z ulg w czynszu przez przedsiębiorców z branż chronionych i zanikających. Mogą to robić księgarnie, jeśli sprzedają tylko książki: obecnie z trzynastu, które mieszczą się w lokalach gminnych, z takich zniżek korzysta sześć. Radni uznali, że takie zniżki powinny przysługiwać także tym księgarniom, w których - oprócz sprzedaży książek - 30 proc. ogólnej powierzchni lokalu zostanie przeznaczone na działalność kulturalną: wystawy, dyskusje, spotkania z autorami, część kawiarnianą. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na kolejnej sesji.

W 2013 r. Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury w ramach sieci miast kreatywnych UNESCO. "Miasto kreatywne to takie, które inwestuje w przemysł książki na wszystkich etapach - od jej twórcy po sprzedaż. Księgarnie stanowią nieodłączny element pejzażu kulturowego Krakowa, sygnalizują przybyszom, że mają oni do czynienia z miastem literatury" - mówił wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Robert Piaskowski.

"W księgarniach zapada prawie 36 proc. decyzji o zakupie książki, dlatego widzimy wyraźnie związek między poziomem czytelnictwa a gęstością sieci księgarń. Mamy obowiązek troszczyć się o te miejsca, które są miejscami kultury" - dodał Piaskowski. Jak mówił, po wejściu do polski Amazona gęstość księgarni może drastycznie spaść.

Burzliwa dyskusja radnych trwała wokół rezolucji do Sejmu RP w sprawie prac nad ustawą o jednolitej cenie książki. Dyskusja ta ma być kontynuowana po wakacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA