PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress chce zmniejszyć zadłużenie

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 mar 2016 08:05

Rank Progress chce zmniejszyć zadłużenie Jan Mroczka, prezes Rank Progress

Rank Progress wciąż chce sprzedać portfolio nieruchomości. - Naszym priorytetem jest znaczna redukcja zadłużenia, restrukturyzacja operacyjna oraz rozpoczęcie kolejnych procesów inwestycyjnych – mówi Jan Mroczka, prezes spółki.

REKLAMA

W 2015 r. Rank Progress o niemal 16 proc. zwiększył przychody, wypracował także 14,8 mln zł dodatnich gotówkowych przepływów operacyjnych. - Celem priorytetowym spółki na obecny rok jest znaczna redukcja zadłużenia, restrukturyzacja operacyjna oraz rozpoczęcie kolejnych procesów inwestycyjnych - zapowiada Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

73,8 mln zł przychodów ze sprzedaży w 2015 roku wobec 63,7 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego wypracował legnicki deweloper. Ten około 16-procentowy wzrost jest głównie efektem sprzedaży nieruchomości gruntowej w Mielcu oraz sprzedaży wygenerowanej przez spółki grupy zajmujące się działalnością handlową i handlowo‑rozrywkową. Przychody pochodzące z czynszów najmu wzrosły nieznacznie w ujęciu rocznym z 62,2 mln zł do 63 mln zł. 

Zysk na sprzedaży grupy wyniósł 13,2 mln zł wobec 12,8 mln zł. Na działalności operacyjnej spółka odnotowała wyniki ujemny, co było konsekwencją księgowych przeszacowań w dół wartości niektórych nieruchomości komercyjnych. Wynik na nieruchomościach wyniósł -29,6 mln zł, co spowodowało stratę EBIT w wysokości ok. 18,9 mln zł. 

Spółka podkreśla jednak, że że przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej w 2015 roku wyniosły niemal 15 mln zł in plus, a na koniec grudnia na kontach firmy było 8,14 mln zł gotówki.

Wynik netto ukształtował się na poziomie ujemnym i wyniósł 50,8 mln zł. To z kolei było efektem kosztów finansowych, które wprawdzie zmniejszyły się znacznie (-21 proc.) w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale wciąż najsilniej ciążą na wynikach grupy. 

-  Naszym celem priorytetowym na obecny rok jest znaczna redukcja zadłużenia, restrukturyzacja operacyjna oraz rozpoczęcie kolejnych procesów inwestycyjnych  – mówi Jan Mroczka. – Aby zrealizować te cele chcemy albo sfinalizować sprzedaż portfolio naszych nieruchomości, albo pozbyć się aktywów niepracujących, które nie wpisują się w tej chwili w naszą strategię – dodaje.

Rank Progress SA to firma inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Legnicy, działająca na polskim rynku nieruchomości od 1997 r. Do głównych inwestycji realizowanych przez Grupę Rank Progress należą wielkopowierzchniowe centra handlowo-usługowe, parki handlowe oraz galerie handlowe ulokowane w średniej wielkości miastach. Po ukończeniu obiekty te są odsprzedawane lub oddawane w najem. W latach 2001-2014 Rank Progress zrealizował 33 projekty inwestycyjne, w tym wybudował 10 własnych galerii i parków handlowych – w Jeleniej Górze, Legnicy i Świdnicy, Kaliszu, Kłodzku, Zamościu, Zgorzelcu, Grudziądzu, Oleśnicy oraz w Lipienicach k. Chojnic.

 
 
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Danna 2016-03-22 10:56:23
    Odbiegając nieco od tematu - podrzucam interesujący portal o podróżach. Piękne zdjęcia, ciekawe relacje, wywiady i artykuły. Polecam! kronikaodkrywcow.pl

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA