PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress kończy półrocze na minusie

 • Autor: ISB/ Propertynews.pl
 • 03 wrz 2012 10:36

Rank Progress kończy półrocze na minusie

Spółka deweloperska Rank Pprogress miała 31,91 mln zł skonsolidowanej straty netto w I poł. 2012 roku wobec 54,12 mln zł zysku rok wcześniej.

REKLAMA

Strata operacyjna na poziomie grupy wyniosła 39,81 mln zł wobec 76,72 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 20,15 mln zł wobec 33,40 mln zł rok wcześniej.

- Na wynik w pierwszym półroczu złożyło się kilka niezależnych od nas czynników. Przede wszystkim w tym czasie złoty o prawie 4 proc. umocnił się wobec euro, co wpłynęło bezpośrednio na wycenę naszych nieruchomości oraz niższe wpływy z najmu powierzchni handlowych - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy legnickiej spółki.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, należące do spółki nieruchomości są wyceniane i przeszacowywane w euro, co rozpoznawane jest na bieżąco w zysku netto. Spółka raportuje jednocześnie wyniki finansowe w złotówkach, co powoduje, że zmiana kursu euro złoty wpływa bezpośrednio na wykazywany wynik netto, nawet jeśli faktyczna wartość nieruchomości się nie zmieniła.

- Druga istotna kwestia to przesunięcia w rozpoczęciu budów, mających planowo wystartować w II kwartale. Były one spowodowane decyzjami administracyjnymi, na które nie mieliśmy wpływu - dodaje Mariusz Kaczmarek. Rank Progress, jak wielu innych deweloperów, zaczyna rozpoznawać w zysku netto wzrost wartości nieruchomości inwestycyjnych, zasadniczo w chwili, kiedy zaczyna się ich budowa.

Zarząd podkreśla, że wykazana w I półroczu strata nie ma wpływu na stan firmy. - Na nasze wyniki nie można patrzeć w perspektywie kwartału czy dwóch. Inwestycje deweloperskie trwają zwykle kilkadziesiąt miesięcy. To jest odpowiedni horyzont do oceny naszej kondycji. W ostatnich 3 latach wypracowywaliśmy średnio ponad 100 mln zł rocznie - przekonuje Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress. Wart podkreślenia jest również fakt, że spółka ma zdolność generowania wysokich nadwyżek gotówkowych. W II półroczu łączna wartość przepływów pieniężnych firmy wyniosła aż 47,4 mln zł na plus.

W II półroczu rozpoczną się 4 inwestycje: w Chojnicach, Pile, Grudziądzu i Krośnie. Ich wartość będzie przeszacowana i częściowo rozpoznana w wyniku za III i IV kwartał. Jako pierwsza ruszy inwestycja w Chojnicach. Spółka podpisała właśnie umowę z generalnym wykonawcą. Zgodnie z nią prace budowlane rozpoczną się 31 sierpnia tego roku. Realizacja projektu potrwa do końca sierpnia 2013 roku.

W całym roku Rank Progress, zgodnie z oficjalną prognozą, wypracuje 32,7 mln zł zysku netto i 39,4 mln zł przychodów.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Tez Chojniczanin 2012-09-13 16:23:56
  Wojewoda ma na decyzje 30 dni a nie kilka miesiecy,bzdury Krajanie wypisujesz.
 • Tez Chojniczanin 2012-09-13 16:18:47
  Kilka miesiecy? Maksymalnie 30 dni.
 • chojniczanin 2012-09-03 11:16:36
  Do dnia dzisiejszego firma nie posiada prawomocnego pozwolenia na budowę w Chojnicach. Decyzja AB.6740.1.509.2012 jest zaskarżona i rozpatrywana przez wojewodę, co potrwa kilka miesięcy. Problem jest również z planem który jest nieprawomocnie uchylony. Do KNF została złożona skarga w związku z podawaniem nieprawdziwyćķ informacji, a sp pisze tylko o sukcesach

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA