PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress na minusie, ale bliżej sprzedaży części nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 31 sie 2015 17:41

Rank Progress na minusie, ale bliżej sprzedaży części nieruchomości  Jan Mroczka

W I półroczu 2015 r. Rank Progress zanotował 13,3 mln zł straty na działalności operacyjnej oraz 26,6 mln straty netto. Jednocześnie legnicki deweloper przeszedł przez proces "due diligence" w ramach transakcji sprzedaży części nieruchomości.

REKLAMA

Grupa Rank Progress wypracowała w I półroczu 33,7 mln zł przychodów ze sprzedaży (nie uwzględniając zmiany stanu produktów), wobec 31,4 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost przychodu r/r spowodowany jest głównie tym, że w I pół. 2014 nie funkcjonowały jeszcze oddane później do użytku obiekty w Krośnie oraz w Oleśnicy.

Wynik na sprzedaży brutto Grupy wzrósł r/r o ponad jedną czwartą z 5,9 mln zł d o 7,4 mln zł. Grupa odnotowała jednocześnie 13,3 mln zł straty na działalności operacyjnej oraz 26,6 mln straty netto. Wynik w znaczącej części determinowany jest pozycjami czysto księgowymi – głównie przeszacowaniem w dół o 18,8 mln zł wartości posiadanych przez spółkę nieruchomości. To efekt nominalnego spadku ich wartości przez umocnienia złotego względem euro (spółka generuje przychód w euro, raportując w złotych) oraz spadku wycen obiektów handlowych w Oleśnicy oraz Chojnicach.

- Wyniki w branży deweloperskiej, a szczególnie w jej komercyjnym sektorze, są mocno uzależnione od czynników niezależnych, takich jak kurs walut czy wyceny rzeczoznawców. Dlatego warto oceniać je w szerszym kontekście i dłuższej perspektywie - mówi Jan Mroczka, prezes i główny akcjonariusz Rank Progress.

Jeśli chodzi o ważne wydarzenia w 1H 2015, to przypomnijmy, że w marcu br. rozpoczęto budowę centrum handlowego Aviator w Mielcu. Obiekt o powierzchni ponad 25 tys. mkw powinien być gotowy wiosną 2016 r.

Priorytetowym celem zarządu Rank Progress na najbliższy czas pozostaje sprzedaż części posiadanych nieruchomości. W tym celu prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Z kilkoma z nich spółka jest w finalnym etapie negocjacji - procedują oni obecnie formalności związane z pozyskaniem finansowania. - Dopełniliśmy już wszelkich wymagań procesu due diligence. Kupujący, zgodnie z naszą wiedzą, są w trakcie rozmów z bankami w sprawie pozyskania finansowania. Od momentu jego udzielenia, jesteśmy w stanie domknąć transakcję w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy – tłumaczy Jan Mroczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA