PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress skończył kwartał ze stratą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 maj 2012 12:11

Chwilowe umocnienie się złotego w I kw. 2012 roku oraz przesunięcie sprzedaży Galerii Tęcza z grudnia 2011 na luty 2012 sprawiły, że Rank Progress zanotował w I kw. bieżącego roku 25,2 mln zł straty netto wobec 34,6 mln zł zysku w tym samym okresie roku ubiegłego. Zarząd spółki przekonuje jednak, że już wkrótce można spodziewać się znacznej poprawy rezultatów.

REKLAMA

- Na wynik w I kwartale złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim w tym czasie złoty o prawie 6 proc. umocnił się wobec euro, co wpłynęło bezpośrednio na wycenę posiadanych przez nas nieruchomości oraz niższe wpływy z najmu powierzchni handlowych w naszych obiektach - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy legnickiej spółki.

Przypomnijmy, że jak większość deweloperów komercyjnych, Rank Progress wycenia swoje nieruchomości w euro oraz rozpoznaje na bieżąco w wyniku ich wartość. To samo tyczy się inwestycji w budowie, których wartość przeszacowywana jest wraz z postępem prac. - Warto też zauważyć, że w naszych planach nie przewidywaliśmy rozpoczęcia nowych budów na początku roku. Co za tym idzie, nie mogliśmy ująć wyników ich przeszacowania w kwartalnym bilansie - podkreśla Mariusz Kaczmarek. Dodaje również, że przesunięcie sprzedaży kaliskiej Galerii Tęcza wymusiło uwzględnienie kosztów transakcji w wynikach za I kwartał 2012.

Do pozytywnych czynników w I kw. 2012 można zaliczyć ponad 50-procentowy spadek zadłużenia krótkoterminowego z 111,8 do 55,2 mln zł. Pozwoli to spółce ograniczyć koszty obsługi finansowania. Zarząd jest przekonany, że nie najlepszy początek roku uda się odrobić w kolejnych kwartałach.
- Na naszą działalność nie można patrzeć przez pryzmat jednego kwartału. Inwestycje deweloperskie trwają zwykle kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt miesięcy, i to jest odpowiedni horyzont do oceny naszej kondycji - przekonuje Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress. - Na ten rok planujemy rozpoczęcie kilku zapowiadanych wcześniej projektów oraz dodatkowo przejęcie z rynku kilku w fazie realizacji. Jednocześnie wciąż szukamy ciekawych okazji inwestycyjnych - dodaje prezes Mroczka.

Z uwagi na rosnący w ostatnim czasie kurs euro znaczną poprawę na poziomie zysku netto legnicki deweloper odczuje już w II kw. 2012.
Na chwilę obecną zarząd Rank Progress podtrzymuje prognozę na 2012 rok. - Będziemy z pełną determinacją działać, by ją zrealizować. O tym, czy to się w pełni uda, będziemy w stanie poinformować za 2-3 miesiące po przeprowadzeniu dodatkowych analiz - mówi prezes Mroczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA