PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress szykuje dwie inwestycje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 maj 2015 07:55

Rank Progress szykuje dwie inwestycje Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress

Jeszcze w 2015 roku firma Rank Progress może rozpocząć budowę jednego lub dwóch nowych projektów handlowych. Jednocześnie prowadzony jest proces sprzedaży posiadanych przez spółkę nieruchomości.

REKLAMA

Grupa Rank Progress zanotowała w I kwartale prawie 11-procentowy wzrost przychodów, generowanych głównie z czynszów najmu. Spółka dysponuje obecnie niemal 90 000 mkw. powierzchni najmu, które są skomercjalizowane w około 90 procentach.

Jednocześnie Grupa odnotowała ujemny wynik operacyjny na poziomie 29,6 mln zł oraz stratę netto w wysokości 17,2 mln zł. Głównym czynnikiem, który zadecydował o takim zakończeniu kwartału było umocnienie się złotego wobec euro. Spowodowało to nominalne obniżenie wartości obiektów należących do Grupy, które są wyceniane w europejskiej walucie. Skala korekty wyniosła ok. -30 mln zł, a jej wielkość była zdeterminowana dużą liczbą obiektów handlowych znajdujących się obecnie w portfolio dewelopera.

Jednocześnie firma odczuła pozytywny wpływ obniżenia wartości kredytów inwestycyjnych denominowanych w euro. Wyniosło ono jednak jedynie 15,6 mln zł i nie zrównoważyło w konsekwencji przeszacowań nieruchomości.

- Nasze wyniki, podobnie jak większości deweloperów komercyjnych, są w dużej mierze pochodną przyjętych zasad rachunkowości. Na rynku, na którym działamy większość transakcji, czynszów, kredytów czy wycen jest nominowana w euro, a spółka raportuje w złotych. Przy dużej skali działalności nawet niewielkie wahania kursu mają bardzo duży wpływ na wynik księgowy, bo musimy w nim regularnie rozpoznawać każdą taką zmianę. Skutek wyceny aktywów i pasywów denominowanych w euro na dzień bilansowy, ma wprawdzie wpływ na wynik, jednak nie odzwierciedla on rzeczywistego przepływu pieniądza – tłumaczy Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Rank Progress.

- Stabilności i stałe przychody zapewniają nam nasze nieruchomości. W modelu biznesowym przyjęliśmy jednak, że będziemy dążyli do możliwie szybkiej sprzedaży obiektów i uwolnienia gotówki na dalsze projekty. W ten sposób osiągniemy znacznie wyższą rentowność działalności. Obecnie rynek jest wymagający i niełatwo jest wynegocjować satysfakcjonujące nas warunki sprzedaży, dlatego proces sprzedaży trwa dłużej niż byśmy sobie tego życzyli – podkreśla Jan Mroczka, prezes i główny akcjonariusz Rank Progress.

W zakończonym kwartale giełdowa spółka rozpoczęła budowę Galerii Aviator w Mielcu. Obiekt ma być gotowy na wiosnę 2016 roku. Jak zapowiada Zarząd, jeszcze w tym roku deweloper może ruszyć z budową jednego lub dwóch kolejnych projektów.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA