PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rank Progress zwiększa przychody, ale rok kończy ze stratą

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 mar 2015 20:35

Rank Progress zwiększa przychody, ale rok kończy ze stratą

W 2014 r. Rank Progress o ponad 40 proc. zwiększył przychody, wypracował także ponad 26,8 mln zł dodatnich gotówkowych przepływów operacyjnych. W porównaniu do 2013 r. poprawie uległy także struktura zadłużenia oraz wskaźniki płynnościowe. Wynik netto ukształtował się jednak na poziomie ujemnym i wyniósł 59,7 mln zł.

REKLAMA

63,8 mln zł przychodów ze sprzedaży (bez uwzględnienia zmiany stanu produktów), wobec 45,6 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego wypracował legnicki deweloper w 2014 roku. Ponad 40-procentowy wzrost związany jest ze zwiększeniem powierzchni najmu, z jakiej czerpie przychody Rank Progress, o ok. 12 400 mkw w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. To efekt otwarcia obiektów handlowych w Oleśnicy oraz Krośnie, a także całorocznego użytkowania, oddanych jeszcze w 2013 r. obiektów w Grudziądzu oraz Chojnicach. Obecnie Grupa dysponuje niemal 90 000 mkw. powierzchni najmu, które są w około 90 proc. skomercjalizowane.

- Środki pozyskane z najmu pozwalają nam realizować bieżące działania operacyjne. Dążymy jednak, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju grupy, do maksymalnie szybkiej sprzedaży posiadanych aktywów - mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Prowadzimy obecnie zaawansowane rozmowy z zainteresowanymi zakupem dużej części naszych obiektów. Mamy nadzieję sfinalizować je w najbliższym czasie - dodaje.

2014 r. przyniósł także poprawę przepływów operacyjnych. W zakończonym okresie Rank Progress miał 26,8 mln zł dodatniego CFO. Na koniec grudnia spółka dysponowała 11,3 mln zł gotówki. Wynik netto ukształtował się na poziomie ujemnym i wyniósł 59,7 mln zł. Jest on jednak dużej mierze księgowy i wynika z przeszacowań o niemal -23 mln zł wartości posiadanych przez spółkę nieruchomości. Wynik na ok. 16 mln zł obciążyła także sprzedaż centrum handlowego w Pile, pomimo, że Rank Progress wygenerował na tej transakcji ok. 7 mln zł zysku. W zestawieniu z 2013 r. odnotowano także niemal 35 proc. wzrost kosztów finansowych, co w dużej mierze wynikało z aprecjacji kursu euro, która przełożyła się z kolei na wzrost nominalnej wartości kredytów obsługiwanych przez spółkę.

W minionym roku poprawie uległy: struktura zadłużenia oraz wskaźniki płynności - zarówno jeśli chodzi o płynność bieżącą, jak i szybką. Głównym czynnikiem, który wpłynął na wymieniony obszar było przedłużenie do końca wartego ponad 40 mln EUR kredytu inwestycyjnego na Galerię Piastów. - Przesunięcie tego kredytu z zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe, znacznie poprawiło nasze wskaźniki płynnościowe - komentuje Mariusz Kaczmarek, członek zarządu oraz dyrektor finansowy Rank Progress. - Prowadzimy bezpieczną politykę finansowania dłużnego, co jest szczególnie istotne w spółkach o profilu inwestycyjnym, takich jaki Rank Progress - dodaje Mariusz Kaczmarek.

W 2015 r. spółka będzie kontynuowała dynamiczny rozwój związany z inwestycjami na rynku powierzchni handlowych. W najbliższym czasie planowana jest także dywersyfikacja działalności. Celem spółki na 2015 r. jest pomyślna realizacja centrum handlowego Aviator w Mielcu, a także rozpoczęcie 1-2 nowych inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA