PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Raport o stanie polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 mar 2014 13:28

Raport o stanie polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Sprzedaż CH Silesia City Center, czyli największa w historii polskiego rynku inwestycyjnego transakcja pojedynczej nieruchomości. Ponad 500 tys. mkw. powierzchni biurowej w budowie w Warszawie, przypadającej m.in. na nowe budynki wysokościowe. Decyzja Amazon, giganta rynku e-commerce, o wynajęciu w Polsce trzech obiektów magazynowych, skutkująca największym w historii łącznym wolumenem transakcji najmu. To wybrane najważniejsze wydarzenia 2013 r. na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, które podsumowała firma doradcza Cushman & Wakefield w raporcie „Marketbeat Polska – Wiosna 2014”.

REKLAMA

- Polska nadal postrzegana jest jako atrakcyjny rynek dla inwestorów. Jej dominująca pozycja w Europie Środkowej i płynność rynku przekładają się na stały silny popyt na powierzchnię biurową zarówno ze strony najemców, jak i nowych podmiotów. Z kolei poprawiające się nastroje konsumentów i wzrost wydatków korzystnie wpływają na popyt na powierzchnie magazynowe - mówi Charles Taylor, partner zarządzający polskiego oddziału firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny

W 2013 r. wartość transakcji zawartych na rynku inwestycyjnym w Polsce wyniosła 3,12 mld EUR. Największy, około 25%, udział w polskim rynku mieli inwestorzy niemieccy. Polscy inwestorzy nabyli nieruchomości o łącznej wartości ok. 263 mln EUR i z 8% udziałem w rynku byli czwartą co do wielkości grupą kupujących.

Umowy o największej wartości zawarto na rynku handlowym. Stanowiły one ok. 44% ogólnego wolumenu transakcji. Łącznie w tym sektorze inwestorzy zakupili obiekty za 1,38 mld EUR, co stanowi prawie 20% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Największą transakcją było zakupienie CH Silesia City Center w Katowicach za 412 mln EUR przez międzynarodowe konsorcjum inwestorów, któremu przewodził niemiecki ubezpieczyciel Allianz. Udział sektora biurowego wyniósł 38% ogólnego wolumenu, przy czym to w nim zrealizowano najwięcej, bo aż 27 transakcji na łączną kwotę 1,19 mld EUR.

Wzrasta liczba transakcji biurowych realizowanych poza Warszawą (0,19 mld EUR), jednak największą transakcję zawarto w stolicy, gdzie amerykański fundusz Hines Global REIT kupił budynki biurowe New City oraz NC2 za 127 mln EUR. Na sektor magazynowy przypadło 14% wolumenu transakcji. 0,44 mld EUR wydane na nieruchomości magazynowe jest wynikiem niższym o ok. 5% w stosunku do rekordowego dla tego rynku 2012 r. Największą transakcją było zakupienie 50% udziałów w portfelu Prologis przez Norges Bank Investment Management.

- Miniony rok na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce był pod wieloma względami rekordowy. Wartość zawartych transakcji była najwyższa, jaką odnotowano od 2006 r. W 2013 r. została również podpisana największa umowa sprzedaży pojedynczej nieruchomości w historii polskiego rynku inwestycyjnego. Inwestorzy byli szczególnie aktywni w drugiej połowie roku. Prognozy na najbliższe miesiące są dobre. Utrzymanie zainteresowania polskimi nieruchomościami komercyjnymi będzie jednak możliwe tylko wtedy, jeśli na rynek dostarczonych zostanie odpowiednio dużo atrakcyjnych obiektów, a inwestorzy będą skłonni lokować pieniądze w bardziej wymagające nieruchomości, szczególnie w segmencie handlowym - mówi Piotr Kaszyński, partner, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA