PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Real to dopiero początek akwizycyjnej drogi Auchan. Sieć zacznie przyglądać się mniejszym formatom?

  • www.portalspozywczy.pl
  • 12 gru 2012 14:15

Real to dopiero początek akwizycyjnej drogi Auchan. Sieć zacznie przyglądać się mniejszym formatom?

Auchan może nadal być aktywnym podmiotem konsolidacji rynku handlowego. Niewykluczone, że ta sieć hipermarketów, która niedawno zawarła transakcję przejęcia marketów Real, będzie teraz przyglądać się średniej wielkości formatom. W zasięgu zainteresowania mogą być sieci należące do funduszy inwestycyjnych, jak np. Eko Holding, czy Dino - uważa Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants.

REKLAMA

Krzysztof Badowski zwraca uwagę na fakt, iż na polskim rynku nie ma już miejsca na nowe hipermarkety, dlatego większość sieci hipermarketowych wchodzi w mniejsze formaty i realizuje strategie wieloformatowe. Przykładem może być Carrefour, który ma duże i średnie sklepy oraz wchodzi w mniejsze formaty.

- Uważam, że Auchan dopiero rozpoczął konsolidację rynku i może jeszcze podjąć kolejne kroki akwizycyjne. Wydaje mi się, patrząc na dostępne na rynku aktywa i te segmenty, w których będzie następował wzrost, że będą to właśnie średnie formaty - mówi Krzysztof Badowski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Jest w tym segmencie kilka atrakcyjnych sieci do przejęcia, więc wydaje się, że jeśli Auchan miałby robić kolejny krok, w sensie akwizycji, to w najbliższym czasie prawdopodobnie będzie patrzył na średni format - dodaje.

Jak zauważa, na rynku średnich formatów w Polsce jest kilka sieci, które pozostają w rękach funduszy private equity, a to oznacza, że prędzej czy później będą one wychodzić z inwestycji. - Co prawda są przykłady, gdzie fundusz wychodzi z inwestycji poprzez sprzedaż do kolejnego funduszu, ale w większości przypadków, fundusze sprzedają udziały inwestorowi strategicznemu lub poprzez giełdę - mówi partner zarządzający Roland Berger.

- Przykładem jest Eko Holding, będący od niedawna w rękach funduszu Advent, czy choćby sieć Dino, należąca do Enteprise Investors. Na sprzedaż jest też potencjalnie Stokrotka, a część Polomarketu także jest w rękach funduszu private equity - Argus Capital. Część z nich wcześniej czy później znajdzie się na rynku i prawdopodobnie będzie trafiała do graczy strategicznych. Auchan może być więc aktywnym podmiotem dalszej gry akwizycyjnej - podkreśla ekspert.

Co więcej, mniejsze sieci będące obecnie w rękach funduszy także mogą się ze sobą konsolidować. - Tutaj wszyscy mogą ze wszystkimi rozmawiać. Jednak fundusze z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wychodzić do inwestora strategicznego. Jeśli więc nawet teraz te firmy zdecydują się na rozmowy o fuzji lub przejęciu, nawet jeśli dokonają się tutaj jakieś procesy akwizycyjne czy połączeniowe, to te firmy i tak prędzej czy później znów pojawią się na rynku i będą gotowe do tego, by ktoś je kupił - tłumaczy Krzysztof Badowski.

- Operatorzy dużych formatów patrzą na format średni jako na ten format, który daje szansę na dalszy rozwój. Dlatego sieci hipermarketów, w naturalny sposób będą patrzyły na mniejsze sieci w perspektywie najbliższych kilku lat - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Iza 2012-12-14 22:25:17
    raczej wątpliwe - po pierwsze integracja dwóch ogromnych organizmów pochłonie dużo czasu i zasobów, połknięcie kolejnego kawałka w bliskiej przyszłości mogłoby skończyć się sporą niestrawnością

    po drugie - serwisowanie różnych formatów pod jedną marką jest droższe niż jeden format (droższe pod względem potrzebnych narzędzi informatycznych, narzędzi logistycznych), nie mówiąc już o zupełnie innej strategii komunikacji do klientów

    po trzecie - konsumpcja teraz raczej się kurczy niż rośnie, po co więc ryzykować i rzucać się na zupełnie nieznane wody, kiedy perspektywa potencjalnych zysków nie powala?

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA