PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekord za rekordem, czyli rok wielkich transakcji

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 paź 2014 21:47

Rekord za rekordem, czyli rok wielkich transakcji

Rynek nieruchomości komercyjnych nad Wisłą kwitnie. Optymizm deweloperów realizujących kolejne biurowce, centra handlowe, obiekty logistyczne i hotele, wynika z wiary inwestorów w to, że na polskich nieruchomościach można dobrze zarobić.

REKLAMA

W I półroczu br. wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła ok. 1,42 mld euro. To najlepszy wynik od 2007 r. i jednocześnie o 40 proc. lepszy rezultat niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Eksperci szacują, że do końca roku wartość zamkniętych umów kupna-sprzedaży może osiągnąć nawet 4 mld euro.

Co najciekawsze, już nie tylko centra handlowe i biurowce w Warszawie kuszą zagraniczne fundusze. Ich aktywność pokazuje, że dobrym produktem inwestycyjnym są także biurowce w miastach regionalnych, obiekty magazynowe i hotele, które do tej pory odpowiadały za niewielki kawałek z miliardowego tortu transakcji w Polsce.

I tak w każdym sektorze nieruchomości komercyjnych mieliśmy do czynienia z transakcją, która zasługuje na miano „spektakularnej".

Dominująca pozycja w regionie
Na Polskę przypada ok. 50 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w regionie CEE w I połowie 2014 roku. Następne są Czechy z udziałem około 25 proc. i Rumunia osiągająca wynik na poziomie ok. 15 proc. Największą popularnością w Polsce wśród inwestorów cieszy się sektor biurowy, który zanotował wynik na poziomie ok. 732 mln euro, a następnie sektory handlowy - 370 mln euro i magazynowy - 320 mln euro.

Siłą naszego rynku jest stabilna gospodarka, dostępność źródeł finansowania oraz bogaty wachlarz ciekawych produktów inwestycyjnych. - W odniesieniu do Europy Zachodniej polskie nieruchomości charakteryzują się atrakcyjnym przedziałem cenowym, co pozwala na utrzymanie płynności w obrocie oraz przyciąga nowych uczestników rynku - wyjaśnia Marcin Purgal, Associate z Działu Doradztwa Inwestycyjnego agencji Savills.

Stopy zwrotu w segmencie biurowym wahają się między 6-7,5 proc. W handlowym wynoszą od 5-7,5 proc. i nawet 8 proc. w przypadku wiodących galerii handlowych. Natomiast na rynku magazynowym mogą osiągnąć wysoki poziom 8-8,25 proc.

Hotel to już nie ryzyko
Rynek hotelowy wyraźnie odzwierciedla tendencję rosnącego zainteresowania Polską. Spółka S+B, inwestor hotelu Hampton by Hilton w centrum Warszawy, jeszcze przed otwarciem obiektu podpisała przedwstępną umowę jego sprzedaży, a irlandzka Grupa Quinn pozbyła się krakowskiego Sheratona na rzecz firmy Molinaro Koger. Eksperci zapowiadają, że na tym nie koniec.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • up_to_date 2014-10-16 10:57:51
    Widzę, że Autor na bieżąco śledzi rynek :)

    "Rynek inwestycyjny charakteryzuje się ogromną poufnością i do momentu zamknięcia transakcji wszystkie strony milczą. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak założyć, że Ghelamco prowadzi rozmowy na temat sprzedaży portfela nieruchomości biurowych, trwają negocjacje dotyczące sprzedaży budynku biurowego Metropolitan w Warszawie, a sprzedaż przez Echo Investment dwóch dużych centrów handlowych w Szczecinie i we Wrocławiu południowokoreańskiemu NPS jest wielce prawdopodobna."

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA