PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowy wolumen transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Inwestorzy wydadzą 3 mld euro?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 sie 2013 08:27

Rekordowy wolumen transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Inwestorzy wydadzą 3 mld euro?

Według najnowszego raportu Savills, dotyczącego rynku inwestycyjnego w Polsce, wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na koniec roku może wynieść 3 mld euro, co byłoby rekordowym wynikiem od 2006 roku.

REKLAMA

Savills prognozuje, że nawet 70 proc. tej wartości mogą stanowić transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że w pierwszej połowie 2013 roku odnotowano 28 transakcje o łącznej wartości 1,26 mld euro, w porównaniu z jedynie 12 transakcjami w pierwszej połowie 2012 roku. Dodatkowo, od początku roku podpisano umowy przedwstępne kupna - sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości około 850 mln euro, co w połączeniu z negocjowanymi obecnie transakcjami, powinno istotnie wpłynąć na wolumen inwestycyjny w 2013.

Chociaż analitycy Savills uważają rynek powierzchni handlowych za najbardziej popularny, o czym świadczy wartość zawartych transakcji z pierwszej połowy roku na poziomie około 475 mln euro oraz przewidywany znaczny wzrost wolumenu w drugiej połowie 2013 roku, 51 proc. transakcji w pierwszej połowie 2013 roku dotyczyło nieruchomości biurowych. Savills oczekuje jednak, że te proporcje ulegną zmianie do końca roku. Co ciekawe, transakcje w sektorze powierzchni magazynowych, których najwyższy wolumen w ostatnich latach przypadł na 2012 rok z 17 proc. udziałem w rynku, według prognozy agecji utrzymają się na poziomie powyżej średniej (6,2 proc. w latach 2002-2011) i wyniosą 10-12 proc. do końca roku.

- Oczekujemy, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym na koniec roku osiągnie udział w rynku około 10-12 proc., niemal dwukrotnie więcej niż długoterminowa średnia. Nieruchomości handlowe będą odpowiadały za niemal 70 proc. rocznej wartości zawartych transakcji inwestycyjnych, co przełoży się na zmniejszający się udział atrakcyjnych obiektów biurowych w rynku inwestycyjnym. W rezultacie przewidywany udział sektora biurowego w całkowitym wolumenie w 2013 wyniesie 20-30 proc. - powiedział Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Inwestycyjnego w Savills Polska.

Pod względem lokalizacji, Warszawa pozostaje preferowanym miejscem transakcji biurowych, o czym świadczy 11 spośród 14 transakcji zawartych w pierwszej połowie 2013 roku. Analitycy Savills podają też, że niektóre obszary miasta, jak np. Mokotów, cieszyły się nieco mniejszym zainteresowaniem, głównie dlatego, że wielu inwestorów posiada już tam swoje aktywa.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA