PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Resource Partners liczy, że transakcja z Eurocash dot. Polbity-Interchem zamknie się do końca 2012 - wywiad

  • Autor: Anna Pełka (PAP)
  • 16 paź 2012 16:38

Resource Partners, fundusz private equity, który zawarł z Eurocashem umowę inwestycyjną dotyczącą grupy drogeryjnej Polbita-Interchem spodziewa się, że transakcja zamknie się do końca tego roku - poinformował PAP Aleksander Kacprzyk, partner zarządzający Resource Partners. Fundusz będzie chciał wyjść z inwestycji po realizacji celów strategicznych, w ciągu 3-4 lat.

REKLAMA

"Rynek drogeryjny jest rozdrobniony. Nie spodziewamy się zastrzeżeń ze strony UOKiK. (...) Mamy nadzieję, że do końca roku uda się zamknąć tę transakcję" - powiedział PAP Kacprzyk.

W połowie września Eurocash zawarł z Resource Partners Holdings II (RPH) umowę inwestycyjną, zgodnie z którą obejmie pakiet mniejszościowy, nie mniejszy niż 25 proc. w kontrolowanych przez RPH spółkach należących do Grupy Polbita-Interchem w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100 proc. udziałów w spółce Ambra oraz Drogerie Koliber. Eurocash zobowiązał się też do udzielenia na rzecz Grupy Polbita-Interchem pożyczki podporządkowanej na kwotę 60 mln zł.

Umowa wymaga uzyskania zgód prezesa UOKiK.

"Staramy się konsolidować rynek drogerii. Postanowiliśmy połączyć siły z Eurocashem, bo możemy zwiększyć wartość inwestycji i widzimy potencjał współpracy w obszarze hurtu. Z kolei Eurocash zyska skalę, której nie miałby z przejętymi razem z Tradisem drogeriami Koliber" - powiedział Kacprzyk.

Spółki należące do Grupy Polbita-Interchem prowadzą sieci sprzedaży detalicznej funkcjonujące m.in. pod nazwami Drogerie Natura oraz Drogerie Aster, jak również hurtową dystrybucję chemii gospodarczej i kosmetyków. Łączna sprzedaż spółek grupy w 2011 roku wyniosła ok. 760 mln zł, a w ramach prowadzonych przez te spółki sieci drogerii funkcjonuje ok. 400 placówek.

Łączna sprzedaż spółek wnoszonych przez Eurocash, tj. Ambra oraz Drogerie Koliber wyniosła w 2011 r. ok. 146 mln zł. Do sieci franczyzowej Drogerie Koliber należy ok. 80 sklepów.

Kacprzyk poinformował, że strategia połączonego podmiotu zakładać będzie rozwój zarówno drogerii własnych, jak i franczyzy.

"Nasza strategia zakłada rozwój segmentu drogerii własnych, planujemy otwieranie kilkudziesięciu drogerii rocznie. Z drugiej strony stawiamy na rozwój segmentu hurtowego. Szukalibyśmy rozwiązania w oparciu o franczyzę" - powiedział Kacprzyk.

Dodał, że planowane jest pewne ujednolicenie oferty w sklepach. Nie można też wykluczyć integracji marek.

"Przynajmniej dwie marki zostaną - jedna własna i jedna franczyzowa. Na pewno zostanie marka Natura, która jest najbardziej rozpoznawalna" - powiedział.

Umowa inwestycyjna Eurocash i RPH przewiduje, że Eurocashowi przysługiwać będzie prawo nabycia całości udziałów, akcji w Grupie Polbita Interchem według ustalonych przez strony zasad wyceny.

Kacprzyk powiedział, że Resource Partners mógłby chcieć sprzedać swoje udziały w grupie w ciągu 3-4 lat.

"Myślę, że będziemy mogli wyjść z inwestycji, gdy z sukcesem uda się zintegrować te podmioty, zrealizować cele dotyczące wzrostu. Pewnie to potrwa nie dłużej niż 3-4 lata" - powiedział.

"Nasza umowa z Eurocashem nie jest na wyłączność, to umowa komercyjna. Jeśli znajdzie się chętny, który będzie chciał kupić całą grupę, to się temu przyjrzymy razem z Eurocashem" - powiedział Kacprzyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA