PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Roland Berger: Auchan może liczyć na wiele synergii z przyłączenia Reala

  • www.portalspozywczy.pl
  • 20 gru 2012 13:12

Połączenie Auchan i Reala przyniesie wiele efektów synergii - uważa Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants. I wymienia między innymi synergie operacyjne, logistyczne, zakupowe. Jego zdaniem, cały proces połączenia potrwa ponad rok.

REKLAMA

- Auchan najpierw musi poczekać na uzyskanie zgód stosownych urzędów ochrony konkurencji, a nie wykluczone, że transakcja będzie musiała uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Dopiero po uzyskaniu zgód Auchan będzie integrował sklepy Reala, wcześniej nie będzie to możliwe. W zależności od rynku i lokalnych regulacji może to potrwać 3 do 6 miesięcy. Ale cały proces potrwa na pewno ponad rok - mówi Krzysztof Badowski, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Jego zdaniem, bardzo mało prawdopodobne, by Auchan chciał pozostawić na rynku brand Reala. - Raczej nie jest to prawdopodobna opcja. Brand Reala należy do Grupy Metro, która nie sprzedaje Reala na całym świecie, tylko w kilku krajach Europy Centralno-Wschodniej - tłumaczy.

Nie jest natomiast wykluczone, że nastąpi konieczność zamknięcia któregoś z hipermarketów Real. Może to stać się z dwóch powodów. - UOKiK może uwarunkować zgodę na transakcję zamknięciem sklepów. Może też być taka sytuacja, że gdzieś sklepy będą się kanibalizowały, ale nie widzę w tej chwili takiej konkretnej lokalizacji - mówi partner zarządzający Roland Berger.

Jak ocenia, Auchan zyska na tym przejęciu dzięki synergiom operacyjnym, logistycznym i zakupowym. Ponadto, Auchan zwiększy skalę, liczbę punktów w ramach swojej struktury.

- Jeżeli chodzi o efekty przychodowe, to nie znamy strategii Auchan. Nie wiemy, co zamierza zrobić, jak chce rozwijać się pod względem organicznym. Wszystkie hipermarkety starają się wymyślić nową ścieżkę rozwoju dla siebie. Widzimy, że sieci uruchamiają nowe formaty, ograniczają powierzchnię handlową lub asortyment. Nie wiemy natomiast, co planuje Auchan i trudno nam wyrokować, co będą chcieli zrobić z nowo przejętym aktywem - tłumaczy Krzysztof Badowski.

Ocenia on, że w każdej transakcji przejęcia lub fuzji istnieje cały szereg ryzyk i wiele połączeń się nie udaje, czyli nie przynosi synergii, które zakładano wcześniej. Jednym z ryzyk mogą być słabe wyniki reala, jednak nie musi to być duży problem dla Auchan.

- Auchan nie kupuje Reala po to, by podbudowywać swoją sytuację finansową, ale ze względów strategicznych. Potencjał na rozwój w formacie hipermarketowym jest bardzo ograniczony, o ile nie bliski zeru, więc jeśli ktoś chce się rozwijać, może to robić tylko przez akwizycje, a nie przez otwieranie nowych dużych sklepów. Należy na to patrzeć nie tyle przez słabsze wyniki Reala, ale poprzez to, że jest wiele synergii, na które może liczyć Auchan - mówi Krzysztof Badowski.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA