PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu prawa nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 kwi 2015 14:16

Utrzymuje się duże zainteresowanie inwestorów nieruchomości handlowymi i to zarówno w największych, jak i średniej wielkości miastach. Eksperci szacują, że w 2015 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce utrzyma się na poziomie 3,1 mld euro. Tak optymistyczne prognozy już zaowocowały rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalistów z zakresu prawa nieruchomości.

REKLAMA

- Pierwszym krokiem procesu inwestycyjnego jest wykonanie szczegółowej analizy (tzw. due dilligence), która pozwala wykryć oraz wskazać możliwe zagrożenia dla powodzenia całego projektu. Najważniejsze jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości  oraz sytuacji planistycznej terenu pod inwestycję budowlaną. Prawnik obsługujący inwestycję musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu prawa rzeczowego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - mówi Marta Sybilska z TARA HR Consultants, Legal Recruitment.

Do powszechnej praktyki, w ramach realizacji inwestycji budowlanych, należy tworzenie spółek pod potrzeby danej inwestycji. Prawnik nieruchomościowy musi posiadać wiedzę z dziedziny prawa cywilnego, handlowego i podatkowego. Dzięki temu może doradzić klientowi, jakiego rodzaju spółka będzie najkorzystniejsza pod względem finansowym i podatkowym.

Pozyskanie finansowania

Kolejnym etapem jest finansowanie inwestycji. Z reguły wiąże się to z potrzebą pozyskania kredytu pod inwestycję oraz zebrania odpowiedniej dokumentacji - niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji zgód i decyzji. To prawnik czuwa nad prawidłowością zawieranych umów oraz reprezentuje klienta w toczących się postępowaniach administracyjnych.

Dobra umowa

Sam proces realizacji inwestycji związany jest z kolei z potrzebą zawarcia szeregu umów z inwestorami, wykonawcami, kredytodawcami, deweloperami, właścicielami gruntów czy podmiotami sprzedającymi nieruchomości. Są to m.in. umowy o roboty budowlane i prace projektowe, a także umowy kupna i sprzedaży nieruchomości. Ich konstruowanie, negocjowanie i zawieranie zawsze dobywa się w asyście profesjonalnego prawnika.

Rozwiązywanie sporów

Niejednokrotnie podczas realizacji procesów inwestycyjnych dochodzi do sporów dotyczących nieruchomości. Zarówno w postępowaniu przed sądem jak i w poprzedzających je mediacjach udział prawnika jest niezbędny.

Najlepsi z najlepszych

Branża nieruchomości od zawsze korzysta z pomocy prawników. Największe na rynku firmy mają swoje własne działy prawne, choć przy kluczowych transakcjach i tak wspierają się pomocą wyspecjalizowanych kancelarii. Do czołówki kancelarii prawnych zajmujących się obsługą transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych należą Dentons i Hogan Lovells, a także CMS, Clifford Chance oraz Norton Rose Fulbright. Prawników zatrudniają fundusze inwestycyjne, deweloperzy i sieciowe agencje nieruchomości.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA