PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozczarowujący rynek fuzji i przejęć

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2015 07:42

Rynek fuzji i przejęć w Polsce rozczarowuje, choć warunki makroekonomiczne mu sprzyjają, ponieważ gospodarce brakuje innowacyjności - ocenił Jarosław Iwanicki, partner w kancelarii Allen & Overy. Dodał, że zainteresowaniem kupujących cieszy się sektor ochrony zdrowia, handlu detalicznego i finansowy.

REKLAMA

"Rynek przejęć i fuzji w Polsce rozczarowuje. Gospodarka rozwija się dobrze, finansowanie nie jest trudno dostępne, fundusze private equity mają pieniądze, a transakcji nie ma" - powiedział w rozmowie z PAP Iwanicki.

"Kupujący skarżą się, że oczekiwania sprzedających dotyczące wycen są zbyt wygórowane" - dodał.

Iwanicki zwrócił również uwagę, że nie widać zapowiadanego silnego trendu zdejmowania spółek z giełdy.

"Wynika to m.in. z braku alternatyw do ulokowania pieniędzy przez inwestorów, którzy mieliby sprzedawać akcje takich spółek" - powiedział.

W ocenie Iwanickiego niska aktywność rynku M&A może świadczyć o słabości polskiej gospodarki.

"Może nasza gospodarka nie jest jednak taka mocna? Brakuje innowacji. Fundusze private equity szukają przedsiębiorstw wyspecjalizowanych oraz innowacyjnych, a choć takie w Polsce powstają, to nie są jeszcze gotowe do sprzedaży" - powiedział.

"Powinno się również zmieniać nastawienie właścicieli firm rodzinnych, którzy dotychczas nie chcieli tracić kontroli nad stworzonym przez siebie przedsiębiorstwem" - dodał.

Iwanicki poinformował, że kupujący szukają branż o niższym profilu ryzyku.

"Zainteresowaniem cieszy się sektor ochrony zdrowia. Popularny jest handel detaliczny, który jest mocno rozdrobniony" - powiedział.

"W telekomunikacji będziemy raczej obserwować zacieśnianie współpracy operacyjnej polegającej na współdzieleniu sieci i częstotliwości" - dodał.

Przykładem takiego trendu jest zaakceptowane w tym tygodniu przez regulatora połączenie sieci pomiędzy Magyar Telekom (należącego do Deutsche Telekom) oraz Telenor Magyarország (z norweskiej grupy Telenor).

Iwanicki zaznaczył również, że dużej aktywności można się spodziewać w sektorze finansowym, gdzie publicznie zostały ogłoszone przez właścicieli zamiary sprzedaży udziałów w Raiffeisen Bank Polska, Alior Banku i BPH.

"Rynek M&A powinien się ożywić. Presję na dokonywanie transakcji będą wywierać zarządzający funduszami" - powiedział.

W jego ocenie giełda pozostaje atrakcyjna dla inwestorów chcących wyjść z inwestycji, jednak warunki są trudniejsze niż wcześniej ze względu na mniej kapitału po reformie OFE.

"Giełda się zracjonalizowała. Dobre spółki znajdą nabywców. W przeszłości widzieliśmy jednak takie firmy, które wchodziły na giełdę za wcześnie, skuszone wysokimi wycenami" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA