PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosja hamulcem w rozwoju handlowego giganta. Nadrabiają inne rynki

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 mar 2016 16:11

Rosja hamulcem w rozwoju handlowego giganta. Nadrabiają inne rynki Josip Kardun, prezes Atrium European Real Estate

Pomimo trudnej sytuacji na rosyjskim rynku, firmie Atrium Real Estate udało się zachować stabilność. Jak tłumaczy prezes grupy, pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość.

REKLAMA

- W 2015 roku nasza działalność rozwijała się dynamicznie, co znalazło swoje odzwierciedlenie w dobrych wynikach osiągniętych przez Grupę na kluczowych rynkach. Poczyniliśmy znaczne postępy w realizacji naszej strategii, której celem jest restrukturyzacja portfela poprzez zwiększenie udziału dużych, dominujących centrów handlowych oraz wysokiej jakości źródeł dochodu na najsilniejszych rynkach regionu - tłumaczy Josip Kardun, prezes Atrium European Real Estate.

- Na szczególną uwagę zasługują pozytywne zmiany w naszym portfelu nieruchomości w Czechach. Te działania złagodziły wprawdzie negatywne skutki sytuacji, jaka panuje obecnie w Rosji, nie zdołały jednak całkowicie zrekompensować jej niekorzystnego wpływu na ogólny wynik finansowy grupy. Ogólnie rzecz biorąc, niskie zadłużenie, płynność finansowa oraz solidna wydajność operacyjna pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość - skomentował Josip Kardun.

Wartość rynkowa portfela 24 nieruchomości komercyjnych Atrium w Polsce wzrosła o 7,2 mln euro (5,3 proc.) w porównaniu do roku ubiegłego i przekroczyła nieznacznie 1,5 mld euro. Jest to najlepszy wynik w Grupie w 2015 roku. Stanowi to 56,5 proc. wynoszącej 2,7 mld euro całkowitej wartości portfela Grupy, obejmującego 77 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dochód brutto z najmu (GRI) w polskim portfelu Atrium wzrósł o 13,5 proc. i osiągnął wartość 103,4 mln euro w porównaniu do 2014 roku. Na taki wynik wpływ miało, m.in. nabycie w listopadzie 2014 roku obiektu Focus Mall w Bydgoszczy, otwarcie nowego centrum handlowego Atrium Felicity w Lublinie w marcu 2014 roku, a także otwarcie rozbudowanego centrum handlowego Atrium Copernicus w Toruniu w marcu 2015 roku.

Dochód netto z najmu (NRI) wzrósł o 10,9 proc. i wyniósł 101,5 mln euro. Natomiast w ujęciu porównywalnym (like-for-like) według definicji EPRA, pozostał on na niezmienionym poziomie 79,2 mln euro w stosunku do 2014 roku.

W 2015 komercjalizacja wszystkich 24 obiektów wg definicji EPRA pozostała na wysokim poziomie i wyniosła 96,6 proc.

W marcu 2015 roku została otwarta rozbudowana część centrum handlowego Atrium Copernicus w Toruniu, które powiększyło się o 17,3 tys. mkw. GLA oraz dodatkowe 640 miejsc parkingowych. Powierzchnia najmu brutto w Atrium Copernicus wynosi obecnie 47,4 tys. mkw. Obiekt, w którym znajdują się 144 sklepy i 1470 miejsc parkingowych, jest obecnie największym centrum handlowym w Toruniu, a także jednym z największych w regionie.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA