PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszył kolejny innowacyjny dworzec systemowy

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2015 13:27

W Zwierzynie (Lubuskie) oddano do użytku innowacyjny i ekologiczny dworzec Strzelce Krajeńskie Wschód, który powstał w ramach pilotażowego projektu PKP SA pn. Innowacyjne Dworce Systemowe. Zastąpił stary, uszkodzony podczas katastrofy budynek.

REKLAMA

Jak poinformował PAP Maciej Bułtowicz z Biura Prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A., dworzec został udostępniony podróżnym w miniony piątek.

Budowa obiektu trwała około 30 tygodni, a jej koszt to około 4 mln zł. Inwestycja została zrealizowana ze środków PKP S.A. przy wsparciu z budżetu państwa.

Poprzedni budynek dworca w Zwierzynie został poważnie uszkodzony podczas katastrofy kolejowej, do której doszło latem 2011 r. Straciły w niej życie trzy osoby, po tym jak w dworzec wjechał skład wagonów z kruszywem, który stoczył się z jednej z bocznic. Zginęły dwie osoby mieszkające w budynku, zmarła także dziewczyna stojąca w chwili katastrofy na peronie.

Bułtowicz poinformował PAP, że spółka PKP uznała, że dotychczasowy dworzec w Zwierzynie był zbyt duży w stosunku do rzeczywistych potrzeb pasażerów. W wyniku analiz, podjęto decyzję o jego wyburzeniu i budowie nowego dworca.

"Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań na dworcu Strzelce Krajeńskie Wschód, jest dynamiczny system iluminacji. Dworzec jest podświetlany w momencie przyjazdu pociągu na stację. Ponadto w nocy, w określonym momencie, dworzec przechodzi w tryb oszczędzania oświetlenia. Zamontowano czujniki ruchu, które w razie potrzeby będą uruchamiać pełną moc oświetlenia" - powiedział PAP Bułtowicz.

Inne ciekawe rozwiązanie to BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem, ułatwiający odpowiednią konfigurację systemów i dbanie o prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Podczas budowy wprowadzono także wiele innych rozwiązań ekologicznych.

Należy do nich zielony dach pokrywający wiatę peronową - jego konstrukcja umożliwia gromadzenie części wody deszczowej, dzięki temu mniej jej odpływa do kanalizacji, a jednocześnie woda może parować do atmosfery, przyczyniając się do poprawienia wilgotności powietrza w najbliższym otoczeniu. Taki dach jest także dobrym izolatorem

Ponadto w obiekcie zainstalowano wysokowydajny piec gazowy i system odzyskiwania ciepła z powierza wywiewanego, energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu, ogniwa fotowoltaiczne; zadbano też o dobrą izolację termiczną.

Zastosowanie powyższych technologii umożliwiło obniżenie kosztów utrzymania o około 40 proc. - wskazał Bułtowicz.

Nowy obiekt jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb niepełnosprawnych dostosowana jest toaleta.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA