PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszyła seria akcji protestacyjnych przeciwko zwolnieniom w Tesco

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2012 17:41

Wstrzymanie zwolnień w sieci Tesco Polska to główny postulat związkowców z "Sierpnia 80", którzy w środę przed galerią handlową w centrum Łodzi przeprowadzili dwugodzinną akcję protestacyjno-informacyjną.

REKLAMA

Kilkanaście osób w czerwonych kamizelkach "Sierpnia 80" przed wejściami do galerii handlowej, w której mieści się m.in. hipermarket Tesco, rozdawało ulotki z informacją o tym, że ta sieć handlowa rozpoczęła grupowe zwolnienia, w wyniku których w całej Polsce pracę ma stracić ok. 1000 osób. Zdaniem związkowców doprowadzi to do pogorszenia obsługi klientów.

- Już teraz w Tesco pracuje za mało ludzi. Przekłada się to na jakość obsługi klientów. Duże kolejki, brak wyłożonego pełnego asortymentu na półkach. Co będzie się działo, gdy będzie jeszcze mniej pracowników? Kolejki będą jeszcze dłuższe - napisali związkowcy.

W ulotce rozdawanej klientom galerii związkowcy wyrażali również swój protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat. Ich zdaniem "przerzucając każdego dnia tony towarów i pilnując tempa skanowania" kobiety zatrudnione w marketach nie są w stanie pracować tak długo.

Związkowcy podkreślają, że sami pracodawcy nie są zainteresowani zatrudnianiem osób starszych. Dowodem na to ma być sytuacja w Tesco, gdzie w ramach rozpoczętych zwolnień grupowych pracę tracą osoby "już nie po 60., ale po 50. roku życia".

Akcja informacyjna przed galerią handlową w Łodzi była pierwszą z serii zaplanowanej przez "Sierpień 80". W czwartek związkowcy mają rozdawać ulotki ze swoim protestem we Wrocławiu, a w piątek w Opolu.

- Będziemy również w innych miastach. Jeżeli w ten sposób nie uda się powstrzymać zwolnień, to nie wykluczamy zaostrzenia protestu i przekształcenia akcji informacyjnych w pikiety - powiedział PAP rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela.

Dodał, że jeśli zwolnienia będą kontynuowane w czasie rozpoczynających się za kilkanaście dni mistrzostw Europy w piłce nożnej, to związek w czasie Euro również będzie protestował, ale "nie na stadionach, tylko pod marketami".

Zdaniem Michała Sikory z biura prasowego Tesco Polska rozpoczęte w Łodzi działania "Sierpnia 80" mają na celu umocnienie pozycji związku zawodowego.

- W proteście podnosi się m.in. kwestię wieku emerytalnego. W ten sposób związkowcy wciągają nas w temat polityczny, którego częścią nie jesteśmy. Możemy rozmawiać jedynie o sprawach pracowniczych - powiedział PAP Sikora.

Dodał, że przy redukcji zatrudnienia nie ma żadnych wytycznych, które wskazywałyby na to, że wiek jest tu jakimś kryterium.

Z informacji przekazanych PAP przez Tesco Polska wynika, że przed utratą pracy chronione będą osoby po 56. roku życia, jedyni żywiciele rodzin, jedno z małżonków - jeśli oboje pracują w Tesco - oraz osoby niepełnosprawne. Firma zapewnia, że osobom, które odejdą z pracy, oprócz ustawowych odpraw zaoferowano również możliwość wcześniejszego odejścia z zachowaniem prawa do odprawy i odszkodowania oraz wsparcie w postaci szkoleń, dostępu do konsultantów oraz portalu wspierającego w poszukiwaniu pracy.

Firma zapewnia, że w całej Polsce redukcja etatów obejmie nie więcej niż 980 osób. W ponad połowie wszystkich sklepów Tesco nie są przewidziane zmiany zatrudnienia wśród pracowników na stanowiskach podstawowych.

W trzech łódzkich hipermarketach w Łodzi, w których pracuje łącznie ponad 520 osób, stan zatrudnienia ma być zmniejszony o maksymalnie 19 osób. Z 14 łódzkich osiedlowych supermarketów zmiany zatrudnienia przewidziane są w dwóch. Liczba likwidowanych stanowisk może zostać zmniejszona z powodu ofert pracy, jakie Tesco zamierza skierować do swoich pracowników.

- Zwalnianie pracowników to zawsze trudna decyzja. Dlatego najważniejsze jest dla nas zmniejszenie skutków koniecznych zmian. Do końca bieżącego roku zamierzamy stworzyć prawie 1700 nowych miejsc pracy, m.in. w nowo powstających sklepach oraz nowo rozwijanych usługach - - wyjaśniła dyrektor personalna Tesco Polska Elżbieta Gołąb.
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Judyta 2012-05-24 12:31:41
    Witam wszystkich pracowników marketów Tesco!
    Całą duszą i sercem jestem z Wami! Organizujcie się i brońcie się jak tylko możecie.Obecna praca w centrach i ogólnie w handlu to współczesne niewolnictwo.Ciągły pośpiech, więcej, szybciej,lepiej, a przy tym cynizm i arogancja przełożonych.Brak zrozumienia i szacunku dla człowieka.Brońcie się. Pan z biura prasowego niech nie odwraca kota ogonem.Pracodawca ,ani jego biuro prasowe nie ma prawa oceniać działań Związku,ani się wypowiadać na temat Związku. To Związkowi Zawodowemu Ustawodawca zagwarantował prawo do ....zajmowania stanowiska wobec pracodawcy w każdej sprawie,indywidualnej i zbiorowej.Dość tego niewolnictwa w każdej branży. Pozdrawiam cieplutko !!! Judyta.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA