PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek odzieży i obuwia wzrośnie w tym roku o 2,5 proc.

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2012 09:35

Rynek odzieży i obuwia wzrośnie w tym roku o 2,5 proc do 27,7 mld zł, a w 2013 roku o 3,6 proc. do 28,7 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR pt. "Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2012. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2012-2014".

REKLAMA

PMR szacuje, że w 2011 roku sprzedaż odzieży i obuwia wzrosła o 1 proc., a wartość rynku przekroczyła 27 mld zł.

"Największy wpływ na wartość omawianego rynku ma sytuacja w sieciach odzieżowych i obuwniczych, które odpowiadają już za połowę jego obrotów. Wyniki badania sklepów sieciowych wskazują na pierwszy, od czasu rozpoczęcia badań, spadek liczby placówek w sieciach w 2011 roku, o ok. 200 sklepów. Dotyczyło to zwłaszcza sklepów mniej znanych marek lub znajdujących się w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo, duzi gracze również rewidowali swoje sieci zamykając najmniej rentowne salony. Świadczy to o mocnej konkurencji na rynku, wskutek której słabsze marki oraz sklepy nie radzą sobie w sytuacji rosnących ostatnio kosztów i niewzrastających obrotów" - powiedziała cytowana w komunikacie Patrycja Nalepa, starszy analityk handlu detalicznego w PMR.

Z raportu wynika, że najdynamiczniejszy rozwój liczby sklepów widoczny był szczególnie w segmencie dyskontów.

Ich liczba w skali rocznej, w okresie maj 2011-maj 2012 wzrosła o 20 proc., do czego przyczyniły się sieci Pepco i Textilmarket, które w skali roku otworzyły łącznie 115 placówek. O niecałe 8 proc. wzrósł także segment z odzieżą i obuwiem dziecięcym. Pozytywne wzrosty odnotowały także takie segmenty jak casual (5 proc.) czy elegancka odzież damska (3 proc.).

Spadek rzędu 19-20 proc. odnotowały dwa segmenty - młodzieżowy i odzieży eleganckiej męskiej.

"W przypadku sieci oferujących odzież młodzieżową, mieliśmy do czynienia z pogarszającą się sytuacją w całym segmencie. Jeśli chodzi o elegancką odzież męską, największy wpływ na liczbę całkowitą sklepów miała marka Sunset Suits, która zniknęła z rynku" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA