PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek powierzchni handlowej w Trójmieście - raport

  • Autor: Next Markets
  • 22 gru 2011 15:45

Rynek powierzchni handlowej w Trójmieście - raport

Na koniec III kwartału 2011 roku zasoby powierzchni handlowej w Trójmieście wynosiły około 601,5 tys. mkw. co oznacza, że współczynnik nasycenia powierzchnią handlową w analizowanym okresie wynosił około 810 mkw. na tysiąc mieszkańców. W budowie jest blisko 100 tys. mkw., a kolejne trzy galerie są na etapie planowania.

REKLAMA

Nowa powierzchnia handlowa, która ma zostać zrealizowana na trójmiejskim rynku w ciągu 2011 roku będzie stanowić niemal trzykrotność zasobów zrealizowanych w 2010 roku. Aktualnie na etapie końcowym znajduje się jeden obiekt handlowy - Galeria Szperk, którego oddanie przewidziane jest na I kwartał 2012 roku. Po ukończeniu, centrum handlowe będzie oferować łącznie około 25 tys. mkw. powierzchni na wynajem.

Rozpoczęto także rozbudowę i przebudowę centrum handlowego Wzgórze w Gdyni, które po ukończeniu ma być największym centrum handlowym w Trójmieście. Docelowo, po ukończeniu przewidzianym na III kwartał 2013 roku, na powierzchni około 70 tys. mkw. najmu ma znaleźć się 270 sklepów.

Dotychczas zrealizowaną inwestycją w 2011 roku jest I faza Morskiego Parku Handlowego, wybudowanego w pobliżu istniejącego na terenie Gdańska Fashion House Outlet'u. Projekt ten jest pierwszym obiektem w północnej części Polski, który łączy formułę centrum wyprzedażowego z parkiem handlowym.

W przyszłości mają powstać trzy inwestycje w Gdańsku. Deweloper centrum handlowego Kowale posiada już pozwolenie na budowę. Planowana galeria ma mieć charakter centrum wygodnych zakupów (tzw. convenience shopping centre). W centrum ma się znaleźć łącznie 30 sklepów, w tym punkty usługowe, banki oraz sklepy odzieżowe.

Z kolei Centrum Nad Stawem to obiekt, którego powierzchnia ma mieć 60 tys. mkw.

Na 2012 rok przewidziane jest również zakończenie II fazy Morskiego Parku Handlowego.

W Trójmieście zasoby na wynajem skoncentrowane są łącznie w 46 nowoczesnych centrach handlowych. Największa ilość powierzchni znajduje się w Gdańsku, gdzie aktualnie istnieje około 436,5 tys. mkw. najmu. Jedenaście inwestycji, które oferują około 108 tys. mkw. powierzchni handlowej, znajduje się w Gdyni. W Sopocie dotychczas zrealizowano trzy inwestycje, które dostarczyły na rynek niemal 16,7 tys. mkw. powierzchni najmu. Pozostała część (około 40,3 tys. mkw.) skoncentrowana jest w ramach centrów handlowych w Rumi.

Na koniec III kwartału 2011 roku ponad połowa istniejącej powierzchni była zajmowana przez centra handlowe drugiej generacji czyli obiekty handlowe, w których około 70 proc. powierzchni handlowej zajmuje supermarket lub hipermarket. Na kolejnych miejscach plasuje się kategoria parku handlowego oraz obiekty DIY.

W analizowanym kwartale nie odnotowano znaczących zmian stawek czynszu, które utrzymują się na stabilnym poziomie. W Trójmieście na koniec III kwartału 2011 roku stawki czynszu za wynajem lokali handlowych o powierzchni około 100 mkw. w najlepszych centrach handlowych kształtowały się na poziomie od 40 do 45 EUR/ mkw./ miesiąc. Analitycy Next Markets przewidują, że w związku z niewielkim przyrostem nowoczesnej powierzchni handlowej w ciągu najbliższych dwóch lat stawki czynszu w Trójmieście mogą nieznacznie ulec wzrostowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • hugo 2011-12-27 17:40:56
    Zainteresowanie powierzchniami komercyjnymi jest w Polsce bardzo duże. Zobaczcie maxima.jartom.eu i znajdźcie oferty z Trójmiasta. Magazyny bardzo szybko są przejmowane.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA