PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek powierzchni handlowej w Trójmieście - raport

  • Autor: Next Markets
  • 22 gru 2011 15:45

Rynek powierzchni handlowej w Trójmieście - raport

Na koniec III kwartału 2011 roku zasoby powierzchni handlowej w Trójmieście wynosiły około 601,5 tys. mkw. co oznacza, że współczynnik nasycenia powierzchnią handlową w analizowanym okresie wynosił około 810 mkw. na tysiąc mieszkańców. W budowie jest blisko 100 tys. mkw., a kolejne trzy galerie są na etapie planowania.

REKLAMA

Nowa powierzchnia handlowa, która ma zostać zrealizowana na trójmiejskim rynku w ciągu 2011 roku będzie stanowić niemal trzykrotność zasobów zrealizowanych w 2010 roku. Aktualnie na etapie końcowym znajduje się jeden obiekt handlowy - Galeria Szperk, którego oddanie przewidziane jest na I kwartał 2012 roku. Po ukończeniu, centrum handlowe będzie oferować łącznie około 25 tys. mkw. powierzchni na wynajem.

Rozpoczęto także rozbudowę i przebudowę centrum handlowego Wzgórze w Gdyni, które po ukończeniu ma być największym centrum handlowym w Trójmieście. Docelowo, po ukończeniu przewidzianym na III kwartał 2013 roku, na powierzchni około 70 tys. mkw. najmu ma znaleźć się 270 sklepów.

Dotychczas zrealizowaną inwestycją w 2011 roku jest I faza Morskiego Parku Handlowego, wybudowanego w pobliżu istniejącego na terenie Gdańska Fashion House Outlet'u. Projekt ten jest pierwszym obiektem w północnej części Polski, który łączy formułę centrum wyprzedażowego z parkiem handlowym.

W przyszłości mają powstać trzy inwestycje w Gdańsku. Deweloper centrum handlowego Kowale posiada już pozwolenie na budowę. Planowana galeria ma mieć charakter centrum wygodnych zakupów (tzw. convenience shopping centre). W centrum ma się znaleźć łącznie 30 sklepów, w tym punkty usługowe, banki oraz sklepy odzieżowe.

Z kolei Centrum Nad Stawem to obiekt, którego powierzchnia ma mieć 60 tys. mkw.

Na 2012 rok przewidziane jest również zakończenie II fazy Morskiego Parku Handlowego.

W Trójmieście zasoby na wynajem skoncentrowane są łącznie w 46 nowoczesnych centrach handlowych. Największa ilość powierzchni znajduje się w Gdańsku, gdzie aktualnie istnieje około 436,5 tys. mkw. najmu. Jedenaście inwestycji, które oferują około 108 tys. mkw. powierzchni handlowej, znajduje się w Gdyni. W Sopocie dotychczas zrealizowano trzy inwestycje, które dostarczyły na rynek niemal 16,7 tys. mkw. powierzchni najmu. Pozostała część (około 40,3 tys. mkw.) skoncentrowana jest w ramach centrów handlowych w Rumi.

Na koniec III kwartału 2011 roku ponad połowa istniejącej powierzchni była zajmowana przez centra handlowe drugiej generacji czyli obiekty handlowe, w których około 70 proc. powierzchni handlowej zajmuje supermarket lub hipermarket. Na kolejnych miejscach plasuje się kategoria parku handlowego oraz obiekty DIY.

W analizowanym kwartale nie odnotowano znaczących zmian stawek czynszu, które utrzymują się na stabilnym poziomie. W Trójmieście na koniec III kwartału 2011 roku stawki czynszu za wynajem lokali handlowych o powierzchni około 100 mkw. w najlepszych centrach handlowych kształtowały się na poziomie od 40 do 45 EUR/ mkw./ miesiąc. Analitycy Next Markets przewidują, że w związku z niewielkim przyrostem nowoczesnej powierzchni handlowej w ciągu najbliższych dwóch lat stawki czynszu w Trójmieście mogą nieznacznie ulec wzrostowi.

  • hugo 2011-12-27 17:40:56
    Zainteresowanie powierzchniami komercyjnymi jest w Polsce bardzo duże. Zobaczcie maxima.jartom.eu i znajdźcie oferty z Trójmiasta. Magazyny bardzo szybko są przejmowane.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA