PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sfinks celuje w 200 restauracji

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2015 16:18

Sfinks celuje w 200 restauracji Restauracja Sphinx

Sfinks Polska chce pozyskać z emisji akcji 12 mln zł i zakończyć rok z dodatnimi kapitałami własnymi na poziomie 6 mln zł - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki. W 2020 roku Sfinks chce mieć ok. 200 restauracji.

REKLAMA

"W opublikowanej w grudniu ubiegłego roku strategii rozważaliśmy finansowanie rozwoju sieci z emisji obligacji, ale nie otrzymaliśmy na to zgody jednego z banków, a harmonogram spłat kredytów mocno ograniczał rozwój. Ograniczeniem dla spółki są też ujemne kapitały własne. Postaraliśmy się więc o nowy kredyt" - powiedział na czwartkowej konferencji wiceprezes Jacek Kuś.

Spółka pozyskała w BOŚ 7-letni kredyt na spłatę zadłużenia w PKO BP i ING BSK w wysokości 81,7 mln zł. W 2015 roku planuje spłacić 32 mln zł kredytu w PKO BP, a w 2016 roku 50 mln zł w ING BSK. Jednocześnie spółka porozumiała się z dotychczasowymi bankami co do umorzenia wszystkich odsetek w przypadku przedterminowej całkowitej spłaty kredytów (13 mln zł).

Sfinks zyska dzięki temu dodatkowe 10 mln zł netto.

Warunkiem uruchomienia kredytu w BOŚ są dodatnie kapitały własne.

Planowane jest więc podwyższenie kapitałów własnych poprzez emisję do 3,5 mln akcji serii N z wyłączeniem prawa poboru w drodze subskrypcji prywatnej. Prawo pierwszeństwa objęcia akcji będzie przysługiwało akcjonariuszom posiadającym co najmniej 1 proc. kapitału zakładowego spółki.

Budowanie księgi popytu odbędzie się w dniach 19-23 listopada. Spółka zamierza pozyskać z emisji 12 mln zł.

"Chcemy na koniec tego roku mieć dodatnie kapitały własne w wysokości 6 mln zł" - powiedział Kuś.

Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska, powiedział, że restrukturyzacja zadłużenia otworzy drzwi do współpracy z firmami leasingowymi i instytucjami finansowymi. Spółka zapewni sobie środki na inwestycje i może otworzyć około 100 nowych restauracji w latach 2015-20.

"Dzięki dokapitalizowaniu, konsolidacji kredytów, obniżeniu zadłużenia i wzrostowi kapitałów o ok. 22 mln zł będziemy mogli rozwijać sieć i finansować ten rozwój z własnych środków, bez konieczności dalszego dokapitalizowania. Zwiększamy naszą zdolność inwestycyjną" - powiedział Cacek.

Spółka zakłada, że w latach 2015-20 może otworzyć z własnych środków ok. 100 nowych restauracji.

"Chcemy mieć około 200 restauracji do 2020 roku" - powiedział Jacek Kuś.

Strategicznym celem inwestycji jest sieć Sphinx. Rozwijane mają być też Chłopskie Jadło i Wook. Celem jest podwojenie liczby restauracji w każdej z nich.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA