PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sfinks Polska nie obawia się odpływu franczyzobiorców przez karę z UOKiK

  • www.portalspozywczy.pl
  • 11 lip 2013 15:18

Spółka Sfinks Polska, która otrzymała karę od UOKiK, nie obawia się, że przez to zmniejszy się zainteresowanie jej siecią ze strony franczyzobiorców. Uważa natomiast, że taka decyzja UOKiK może zagrozić rynkowi franczyzowemu w Polsce.

REKLAMA

- Na takim rynku jaki jest nie obawiamy się, że odpłyną nam franczyzobiorcy, a nawet wręcz przeciwnie - powiedział Sylwester Cacek, prezes spółki.

Pod koniec czerwca Urząd Ochrony Konkurencjii Konsumentów nałożył na Sfinks Polska karę 464 tys. zł argumentując, że franczyzodawca nie może narzucać swoim partnerom handlowym sztywnych i minimalnych cen towarów, a taką praktykę stosowała spółka Sfinks Polska w sieciach restauracji Sphinx.

- Uważam, że takie działania UOKiK to bardzo duże zagrożenie dla rynku, a cała procedura UOKiK została poprowadzona z uchybieniami - powiedział również Cacek.

Sfinks Polska, spółka zarządzająca siecią restauracji Sphinx, złożyła odwołanie od decyzji prezesa UOKiK stwierdzającej, że umowy franczyzowe obowiązujące w tej sieci ograniczały konkurencję na lokalnych rynkach.

Spółka podkreśla, że wbrew twierdzeniom prezesa UOKiK, ceny w Sphinxie nie są sztywne. Sfinks wskazuje też, że UOKiK w świetle prawa w ogóle nie powinien wszczynać postępowania, a tym bardziej wydawać jakichkolwiek decyzji w sprawie sieci Sphinx.

Sfinks w odwołaniu wskazuje m.in., że franczyzobiorcy dysponują od kilku lat narzędziami umożliwiającymi im obniżanie cen maksymalnych poprzez system indywidualnych rabatów i promocji, jeśli uznają takie działania za stosowne, i korzystają z tego rozwiązania,co przeczy tezie o sztywnych cenach.

Sfinks działa w branży gastronomicznej. Zajmuje się organizacją i zarządzaniem trzema sieciami restauracji - Sphinx (blisko 100 restauracji), WOOK (7 restauracji) i Chłopskie Jadło (10 restauracji). Sieci działają w modelu franczyzowym.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA