PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sieć Real traci przez przedłużającą się procedurę UOKiK

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 sty 2014 15:51

Zdaniem Piotra Grauera, dyrektora w firmie doradczej KPMG przedłużające się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia sieci Real przez Grupę Auchan, odbija się negatywnie na obu podmiotach. Jednak w największym stopniu sytuacja ta dotyka niemieckiej sieci hipermarketów, która nie tylko traci udziały w rynku, ale także notuje spadki sprzedaży.

REKLAMA

Gdy postępowanie przed urzędem antymonopolowym w sprawie fuzji firm przedłuża się i wciąż brakuje decyzji dotyczącej zamknięcia transakcji, jednym z największych problemów - zdaniem Piotra Grauera - mogą być komplikacje związane w zarządzaniem podmiotem, będącym przedmiotem postępowania.

- Z jednej z strony kupujący nie może się zaangażować w integrację nowego biznesu, a ewentualna, bardziej formalna próba przejęcia kontroli nad przejmowanym podmiotem mogłoby zakończyć się zakwestionowaniem lub jeszcze bardziej skrupulatnym badaniem transakcji przez urząd antymonopolowy. Z drugiej strony sprzedający ogranicza aktywność na rynku do koniecznego minimum, ma już inne plany i priorytety. Nie chce się także angażować finansowo w projekt, który nie jest dla niego perspektywiczny. Trzecia kwestia to relacje z kontrahentami, którzy wiedząc, że nastąpi zmiana właściciela, także próbują odnaleźć się w tej sytuacji. Transakcja, która jest od wielu miesięcy w "zawieszeniu", z pewnością nie pomaga w budowaniu relacji podmiotowi, który został sprzedany - tłumaczy Piotr Grauer.

- W efekcie nie dziwi, że w takiej sytuacji sieć handlowa, jak np. Real, może tracić pieniądze, udziały w rynku czy klientów - w końcu nikt nią aktywnie nie zarządza. To główna konsekwencja biznesowa - dodaje ekspert.

Według przedstawiciela firmy KPMG ważnym pytaniem jest także: co dalej, gdy zgody nie będzie lub - tak jak w przypadku przejęcia sieci Reala przez Grupę Auchan - będzie ona najprawdopodobniej warunkowa? Warto zastanowić się nad tym drugim scenariuszem.

- W przypadku transakcji, o której mówimy, warunkowa zgoda może skutkować zobowiązaniem Grupy Auchan przez urząd do sprzedaży części przejętych sklepów. To oznacza, że sytuacja kupującego skomplikowałaby się jeszcze bardziej, ponieważ w określonym przez urząd terminie trzeba by sprzedać sklepy we wskazanych lokalizacjach. W sytuacji stagnacji na rynku hipermarketów znaleźć kupca nie będzie łatwo - mówi Piotr Grauer.

- Z kolei w przypadku relacji sieci handlowej i dostawców kluczowym problemem, w kontekście przedłużającego się okresu analiz i braku decyzji urzędu, jest to, że większość umów handlowych zawieranych jest na okres roku. Tym samym można się spodziewać, że negocjacje między dostawcami a siecią Real były i - jak sądzę - są bardzo trudne. Z konsekwencją finansową po stronie sieci Real. W sytuacji tak dużej niepewności bardzo trudno rozmawiać z dostawcami o ich udziale w akcjach marketingowych, promocjach czy gazetkach, a także negocjować bonusy i rabaty wolumenowe.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA