PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sieci handlowe muszą zmienić swoje strategie biznesowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 maj 2014 09:14

Sieci handlowe muszą zmienić swoje strategie biznesowe

Zmieniające się oblicze sektora handlowego oraz rosnące oczekiwania klientów zmuszają najemców do przedefiniowania i dostosowania swoich modeli biznesowych do nowych wyzwań. Rozwój nowych technologii, w tym aplikacji mobilnych oraz rosnące znaczenie mediów społecznościowych i sektora e-commerce w ostatnich latach wyraźnie wpłynęły na obecny kształt rynku oraz nowe trendy obserwowane w tym sektorze - mówi Patrycja Dzikowska, Associate Director, Dział Doradztwa i Analiz DTZ.

REKLAMA

- Wśród najemców obserwujemy działania wychodzące naprzeciw zmieniającym się potrzebom i wymaganiom rynku. Sieci handlowe wprowadzają nowe koncepty bardziej dopasowane do nowych rynków i formatów handlowych - mówi Renata Kusznierska, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych na region Europy Środkowo-Wschodniej, DTZ.

- Z jednej strony wprowadzaja większe lokale z szerszą niż do tej pory ofertą (Komputronik Megastore, Smyk Megastore), a z drugiej zmniejszają tradycyjnie duże sklepy, żeby dostosować się do funkcjonowania w ramach centrów handlowych (Decathlon Easy) czy dopasować swój model handlowy do mniejszych obiektów typu "convenience" czy rynków mniejszych miast (Empik Express). W centrach handlowych pojawiają się testujące rynek sklepy tymczasowe (pop-up store) czy tzw. showrooms, gdzie prezentowane są kolekcje projektantów, a nawet pracownie krawieckie (showroom Furelle w Silesia City Center) - dodaje Renata Kusznierska.

Sieci handlowe coraz większą uwagę przywiązują do wyglądu i funkcjonalności sklepów. Operatorzy spożywczy odświeżają swoje powierzchnie, aby stworzyć sklepy przyjazne dla klientów (np. Carrefour) czy zmienić ich postrzeganie i ekspozycję produktów (Biedronka). Niektórzy najemcy decydują się również na rozszerzenie oferty o nowe kategorie produktów skierowane do innych grupy docelowych - np. Mango z ofertą dla mężczyzn (H.E. by Mango) i dzieci (Mango Kids). Oprócz nowy kategorii wprowadzane są także usługi dodatkowe w ramach już istniejących sklepów - usługi kosmetyczne w perfumerii Douglas (Douglas House of Beauty) czy drogeriach Rossmann.

Zdecydowanie wyraźniej dba się obecnie o komfort zakupów. Klienci mogą korzystać z coraz większej puli aplikacji mobilnych ułatwiających zakupy, oferowanych zarówno przez sieci handlowe (Zara, IKEA, Tesco), jak i centra handlowe (Arkadia, Galaxy, Blue City). Co więcej,konsumenci mogą liczyć nawet na usługi "dopieszczające" klienta i ułatwiające mu robienie zakupów, jak np. concierge (Dom Mody Klif w Warszawie) czy osobisty stylista (Arkadia).

- Mimo, że rynek handlowy w Polsce bardzo dynamicznie ewoluuje i wymaga od jego uczestników ciągłego dostosowywania się do zmieniających się warunków, nadal jest bardzo atrakcyjny dla wielu najemców. Polska jest postrzegana jako duży i stabilny rynek z ogromną bazą klientów, która może zapewnić ekonomię skali oraz satysfakcjonujące wyniki dla sieci handlowych - dodaje Patrycja Dzikowska.

  • 1
  • 2
  • karrot 2014-06-02 11:24:30
    dokładnie, ME z tego co widzę dobrze sobie radzi. Nawet wspiera ten Avans i sprzęt u nich zakupiony można reklamować w Media Expert. To chyba o czymś świadczy.
  • dodo 2014-05-30 13:30:18
    jedyne co media expert musi to wykupić Avans i się rozwijać dalej.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA