PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sieci handlowe weryfikują strategie i stawiają na sklepy stacjonarne

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 lis 2016 11:30

Sieci handlowe weryfikują strategie i stawiają na sklepy stacjonarne Fiona Hamilton, Global Head of Retail for International Brands, BNP Paribas Real Estate

Po rekordowym roku 2015, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku nastąpiło spowolnienie tempa inwestycji na rynku powierzchni handlowych w Europie. Sieci handlowe weryfikują swoje strategie sprzedaży przez internet i stawiają na sklepy stacjonarne - wynika z analiz rynku powierzchni handlowych w Europie przeprowadzonych przez BNP Paribas Real Estate.

REKLAMA

Wysoka dynamika sprzedaży detalicznej w Europie

Według najnowszej prognozy BNP Paribas Real Estate, sprzedaż detaliczna powinna utrzymać wysoki poziom, osiągając dynamikę na poziomie 1,3 proc. w 2017 r. (po uprzednim wzroście o 1,8 proc. w 2016 r.). Trzy wiodące europejskie rynki (Niemcy, Wielka Brytania i Francja) powinny odnotować również względnie wysoki wzrost tego wskaźnika.

Rynek inwestycyjny: Niemcy, Wielka Brytania i Francja przyciągają  połowę inwestycji na rynku powierzchni handlowych w Europie  

W ciągu ostatnich 12 miesięcy poziom inwestycji na rynku powierzchni handlowych w Europie, stanowiący 25 proc. całkowitego wolumenu inwestycji, osiągnął wartość niemal 60 miliardów Euro. Największymi rynkami są: Niemcy, Wielka Brytania i Francja, odpowiadające za połowę inwestycji w sektorze powierzchni handlowych w Europie.

Po rekordowym roku 2015 zakończonym wynikiem 70 miliardów Euro, nastąpiło spowolnienie tempa inwestycji, które osiągnęły wartość 39 miliardów Euro w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 r., co oznacza spadek o 23 proc. w stosunku do roku ubiegłego; wartość odzwierciedla trend z ostatnich pięciu lat.

Niemniej jednak dzięki kilku szczególnie dużym transakcjom rynek inwestycyjny w sektorze powierzchni handlowych zwiększył się trzykrotnie w Irlandii (Blanchardstown Shopping Center) i podwoił w Polsce (portfel Echo).

Kompresja stop kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe

Niski poziom stóp kapitalizacji na wiodących rynkach europejskich zmusza inwestorów do poszukiwań korzystnych możliwości inwestycyjnych. Kontynuowana jest presja na stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe na kluczowych europejskich rynkach. W Wielkiej Brytanii od 2014 r. spadły one poniżej 2 proc. i pozostały na tym niskim poziomie. Podobną tendencję obserwuje się w w Hiszpanii.

Czynsze w lokalizacjach typu prime: spore rozbieżności w całej Europie

Dwa europejskie miasta zdecydowanie odstają od pozostałych. Dzięki ofercie dóbr luksusowych lodyńska New Bond Street oraz paryskie Champs Elysées odnotowały najwyższy poziom czynszów. Inne istotne miasta jak Zurich i Berlin posiadają tańszą ofertę dla marek detalicznych. W ciągu ostatnich 10 lat czynsze za najlepsze obiekty w najlepszych lokalizacjach wzrosły czterokrotnie w Londynie i dwukrotnie w Paryżu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA