PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Solar czeka na wyjaśnienia KNF

  • Autor: Anna Pełka (PAP)
  • 25 mar 2013 21:36

Zarząd Solara czeka na wyjaśnienia Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie dodatkowego audytu ksiąg spółki zleconego przez KNF - poinformowali PAP przedstawiciele Solara.

REKLAMA

KNF zleciła spółce Ernst&Young Audit kontrolę informacji okresowych i ksiąg rachunkowych przekazywanych przez Solar Company, uzasadniając to "wątpliwościami co do prawidłowości i rzetelności informacji okresowych oraz prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółkę".

"Nie dostaliśmy z KNF żadnego pisma, wystąpiliśmy więc do Komisji z uprzejmą prośbą o wyjaśnienia podstaw tej decyzji. Prowadzimy korespondencję z KNF od września, Komisja wie jaki jest harmonogram audytu prowadzonego przez Grant Thornton. Audyt rozpoczął się pod koniec stycznia, a zakończyć się ma w połowie maja" - powiedział PAP wiceprezes spółki, Paweł Nowak.

Mniejszościowi akcjonariusze Solara domagali się od pewnego czasu dodatkowego audytu, zarząd spółki przeforsował na walnym wybór biegłego rewidenta wskazanego przez siebie - Grant Thornton.

"Audyty za lata 2011 i 2012 są bez zastrzeżeń. Wniosek mniejszościowych akcjonariuszy o dodatkowy audyt wymagał odpowiedniej procedury.

Zebraliśmy oferty z rynku z sześciu firm, wybraliśmy najtańszą. Audytor wskazany przez mniejszościowych akcjonariuszy (Ernst & Young - przyp. PAP) złożył ofertę znacznie wyższą i nie do końca precyzyjną" - powiedział Nowak.

Grupa funduszy inwestycyjnych i towarzystw emerytalnych próbuje też wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółki. "Od początku deklarowaliśmy chęć dokoptowania do rady nadzorczej kolejnego członka, ale konstruktywnego, a istniały przesłanki, że tak nie będzie" - powiedział prezes Stanisław Bogacki.

"Ostatnie walne zostało przerwane, by uzyskać opinię prawną w sprawie określania liczby członków rady, lada dzień ją otrzymamy i przedstawimy na walnym. Nie wykluczamy, że w kwestii wyboru członka rady nadzorczej wszystko zakończy się pozytywnie" - dodał wiceprezes Paweł Nowak.

Fundusze inwestycyjne i emerytalne od kilku miesięcy są zaniepokojone sytuacją finansową grupy Solar.

Solar Company zadebiutował na warszawskiej giełdzie w kwietniu 2012 roku. Cena emisyjna akcji wynosiła 13 zł, a z publicznej oferty Solar Company pozyskał 156 mln zł. Spółka sprzedała wszystkie oferowane akcje, a redukcja zapisów w transzy inwestorów indywidualnych przekroczyła 58 proc.

Przy okazji IPO Solar Company przedstawił prognozy, z których wynikało, że spodziewa się w 2012 roku przychodów na poziomie 201 mln zł oraz zysku netto na poziomie 57,9 mln zł.

Kilka miesięcy później, w październiku, Solar Company odwołał prognozę, nie podając nowych szacunków. Decyzję o odwołaniu prognozy spółka tłumaczyła istotnym pogorszeniem przychodów i marży we wrześniu.

W 2012 roku przychody grupy Solar spadły do 144,8 mln zł ze 191 mln zł, EBIT spadł do 18,7 mln zł z 66 mln zł, a zysk netto, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł do 15,1 mln zł z 52,3 mln zł.

Zysk brutto na sprzedaży w ubiegłym roku wyniósł 18,57 mln zł, co oznacza spadek o 72 proc. Marża brutto na sprzedaży spadła do 66 proc. w porównaniu do 73 proc. w 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA