PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Solidarność postuluje o odebranie sieci Lidl koncesji na handel w Polsce

 • Autor: PAP
 • 21 lut 2014 21:37

NSZZ "Solidarność" oczekuje od zarządu sieci handlowej Lidl rozpoczęcia rozmów o funkcjonowaniu związku w firmie. Jeśli firmie nie podoba się polskie prawo, niech wraca do siebie - mówił w piątek w Katowicach szef "S" Piotr Duda.

REKLAMA

Solidarność zorganizowała tam pikietę przed jednym ze sklepów Lidla i akcję ulotkową w ramach kampanii prowadzonej od początku lutego. Władze związku wezwały wówczas swych członków i wszystkich klientów, by w tym miesiącu nie kupowali w sklepach Lidl, ponieważ władze sieci dyscyplinarnie zwolniły z pracy szefów związku w tej firmie. Sieć uważa, że zwolnienie było słuszne.

Patrycja Kamińska z Lidl Polska poinformowała, że firma na bieżąco analizuje sytuację w sklepach sieci. "Jak dotąd nie zauważyliśmy, by apel NSZZ +Solidarność+ do bojkotu sklepów Lidl wpłynął w jakikolwiek sposób na obroty sieci czy zainteresowanie klientów zakupami" - poinformowała w imieniu spółki.

Duda podczas pikiety zaapelował, by zarząd Lidla w Polsce opamiętał się. "Jeszcze jest czas na porozumienie, jeszcze jest czas na rozmowy, ale warunkiem jest to, aby związek zawodowy Solidarność, który powstał w Lidlu w 2013 r., nie był dyskryminowany, aby mógł swobodnie działać, swobodnie rozmawiać z pracownikami" - mówił przewodniczący Solidarności. Ostrzegł przed możliwą "wojną", na którą związek jest przygotowany.

"Jeśli słyszę, że zarząd Lidla ma swoje procedury w stosunku do pracowników Lidla, to powiem krótko: w naszym kraju są takie podstawy zatrudniania i funkcjonowania pracowników w zakładach pracy: kodeks pracy, ustawa o związkach zawodowych i zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jeżeli to się nie podoba zarządowi Lidla, niech idą, niech wyjeżdżają tam, skąd przyszli" - wskazał Duda.

Podkreślił, że zakładowa Solidarność np. nie mogła doprosić się informacji, "skąd wzięła się decyzja, jaki to reprezentant pracowników podpisał decyzję o tym, że w tej firmie nie będzie się tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych". Zaapelował również do ministra pracy, aby - "jeśli sytuacja nadal będzie szła w takim kierunku" - wszczął postępowanie zmierzające do odebrania firmie Lidl koncesji na handel w kraju.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz uznał, że w Niemczech, skąd pochodzi Lidl, "nikt nie ośmieliłby się zwalniać działaczy związkowych". "Dlaczego szefowie Lidla przestrzegają prawo w Niemczech, a Polskę traktują jak afrykańską kolonię? Mówiąc w skrócie (...): nie będzie Niemiec pluł nam w twarz; nie może być tak, że traktujecie nas Polaków, pracowników, związkowców, jak niewolników" - powiedział Kolorz.

 • 1
 • 2
 • smakosz 2014-02-28 11:57:00
  ja do lidla nie zaglądam i nie mam takiego zamiaru. sprzedają sam badziew z chin i niemiec. nawet nigdzie nie jest podane gdzie to jest produkowane a tylko że wyprodukowano dla...
  tak samo nie chodzę do tesco, jedyną siecią godną zaufania jest Real ale zobaczymy co się stanie jak będzie logo Auchan.
 • Judyta 2014-02-25 12:31:44
  Renia jesteś wielka! Dzięki za Twój wpis .Popieram każde słowo!Życzę sukcesów na polu uświadamiania klasowego.
 • Renia 2014-02-24 23:11:25
  Popieram apel Solidarności choć do niej nie należę.Lidla omijam wielkim łukiem cały luty. Polskie prawo powinno obowiązywać wszystkie sieci handlowe ,również te z UE.
  Ten co się podpisał "Taka Prawda"niech się wróci do szkoły.Robotnicy o prawo do tworzenia z.z. ginęli już ponad 100 lat temu w Anglii i Ameryce.Tobie może wystarczą regulacje rządu- pustaku.To Polski Rząd ratyfikował Konwencję M.O.P. min. Konw. nr 98. i nie martwił się że Z.Z będą drogie w utrzymaniu.Prawa Człowieka też są kosztowne,a jednak cywilizowane społeczeństwa się o nie upominają. To ty jesteś socjalistyczny relikt i pasożyt tępaku. Nie wypowiadaj się jak nie masz pojęcia o czym piszesz! Uświadomienie to jednak proces długi i kosztowny! Pozdro!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA