PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Solidarność postuluje o odebranie sieci Lidl koncesji na handel w Polsce

 • Autor: PAP
 • 21 lut 2014 21:37

NSZZ "Solidarność" oczekuje od zarządu sieci handlowej Lidl rozpoczęcia rozmów o funkcjonowaniu związku w firmie. Jeśli firmie nie podoba się polskie prawo, niech wraca do siebie - mówił w piątek w Katowicach szef "S" Piotr Duda.

REKLAMA

Solidarność zorganizowała tam pikietę przed jednym ze sklepów Lidla i akcję ulotkową w ramach kampanii prowadzonej od początku lutego. Władze związku wezwały wówczas swych członków i wszystkich klientów, by w tym miesiącu nie kupowali w sklepach Lidl, ponieważ władze sieci dyscyplinarnie zwolniły z pracy szefów związku w tej firmie. Sieć uważa, że zwolnienie było słuszne.

Patrycja Kamińska z Lidl Polska poinformowała, że firma na bieżąco analizuje sytuację w sklepach sieci. "Jak dotąd nie zauważyliśmy, by apel NSZZ +Solidarność+ do bojkotu sklepów Lidl wpłynął w jakikolwiek sposób na obroty sieci czy zainteresowanie klientów zakupami" - poinformowała w imieniu spółki.

Duda podczas pikiety zaapelował, by zarząd Lidla w Polsce opamiętał się. "Jeszcze jest czas na porozumienie, jeszcze jest czas na rozmowy, ale warunkiem jest to, aby związek zawodowy Solidarność, który powstał w Lidlu w 2013 r., nie był dyskryminowany, aby mógł swobodnie działać, swobodnie rozmawiać z pracownikami" - mówił przewodniczący Solidarności. Ostrzegł przed możliwą "wojną", na którą związek jest przygotowany.

"Jeśli słyszę, że zarząd Lidla ma swoje procedury w stosunku do pracowników Lidla, to powiem krótko: w naszym kraju są takie podstawy zatrudniania i funkcjonowania pracowników w zakładach pracy: kodeks pracy, ustawa o związkach zawodowych i zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jeżeli to się nie podoba zarządowi Lidla, niech idą, niech wyjeżdżają tam, skąd przyszli" - wskazał Duda.

Podkreślił, że zakładowa Solidarność np. nie mogła doprosić się informacji, "skąd wzięła się decyzja, jaki to reprezentant pracowników podpisał decyzję o tym, że w tej firmie nie będzie się tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych". Zaapelował również do ministra pracy, aby - "jeśli sytuacja nadal będzie szła w takim kierunku" - wszczął postępowanie zmierzające do odebrania firmie Lidl koncesji na handel w kraju.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz uznał, że w Niemczech, skąd pochodzi Lidl, "nikt nie ośmieliłby się zwalniać działaczy związkowych". "Dlaczego szefowie Lidla przestrzegają prawo w Niemczech, a Polskę traktują jak afrykańską kolonię? Mówiąc w skrócie (...): nie będzie Niemiec pluł nam w twarz; nie może być tak, że traktujecie nas Polaków, pracowników, związkowców, jak niewolników" - powiedział Kolorz.

 • 1
 • 2
 • smakosz 2014-02-28 11:57:00
  ja do lidla nie zaglądam i nie mam takiego zamiaru. sprzedają sam badziew z chin i niemiec. nawet nigdzie nie jest podane gdzie to jest produkowane a tylko że wyprodukowano dla...
  tak samo nie chodzę do tesco, jedyną siecią godną zaufania jest Real ale zobaczymy co się stanie jak będzie logo Auchan.
 • Judyta 2014-02-25 12:31:44
  Renia jesteś wielka! Dzięki za Twój wpis .Popieram każde słowo!Życzę sukcesów na polu uświadamiania klasowego.
 • Renia 2014-02-24 23:11:25
  Popieram apel Solidarności choć do niej nie należę.Lidla omijam wielkim łukiem cały luty. Polskie prawo powinno obowiązywać wszystkie sieci handlowe ,również te z UE.
  Ten co się podpisał "Taka Prawda"niech się wróci do szkoły.Robotnicy o prawo do tworzenia z.z. ginęli już ponad 100 lat temu w Anglii i Ameryce.Tobie może wystarczą regulacje rządu- pustaku.To Polski Rząd ratyfikował Konwencję M.O.P. min. Konw. nr 98. i nie martwił się że Z.Z będą drogie w utrzymaniu.Prawa Człowieka też są kosztowne,a jednak cywilizowane społeczeństwa się o nie upominają. To ty jesteś socjalistyczny relikt i pasożyt tępaku. Nie wypowiadaj się jak nie masz pojęcia o czym piszesz! Uświadomienie to jednak proces długi i kosztowny! Pozdro!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA