PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sopot: Galeria handlowa, hotel i nowy dworzec będą gotowe za dwa i pół roku

  • Autor: PKP/UM Sopot/Propertynews.pl
  • 28 lis 2011 15:04

Za dwa i pół roku pierwsi podróżni i klienci skorzystają z nowej hali dworca, galerii handlowej i hotelu, które powstaną w ramach przebudowy dworca PKP w Sopocie. Jak informowaliśmy, miasto wybrało inwestora - Bałtycką Grupę Inwestycyjną z Gdańska, który zrealizuje przedsięwzięcie w ramach PPP.

REKLAMA

Bałtycka Grupa Inwestycyjna zobowiązała się do zaprojektowania, sfinansowania, budowy i pełnego wyposażenia zespołu budynków na terenie obecnego dworca PKP oraz terenów sąsiadujących. Obowiązkiem BGI będzie również utrzymanie i zarządzanie całym kompleksem przez określony w umowie okres.

- Cieszę się, że wybrana oferta prezentuje nowoczesną architekturę i że w Sopocie obok dworca powstaną przestrzenie usługowe, handlowe i biurowe. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu miasto zyskało znaczący wpływ na zagospodarowanie terenów, które są własnością PKP. Bez wkładu finansowego miasta powstaną nowe rozwiązania komunikacyjne i parkingi, ważne dla mieszkańców i turystów. Ciąg pieszy ul. Boh. Monte Cassino zyska nowe zwieńczenie w formie placu przed dworcem - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

Hala dworca zostanie przebudowana i zintegrowana z zespołem budynków handlowo-usługowych, które powstaną wzdłuż ulicy Dworcowej. Przy ul. Podjazd stanie hotel. Przebudowie ulegnie też cały układ komunikacyjny ulic Dworcowej i Podjazd łączących się z ul. Bohaterów Monte Cassino. Planowane są też garaże podziemne na 250 samochodów oraz przy ul. Kolejowej parking naziemny.

- Cieszymy się z pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania, które trwało ponad cztery lata, bo wtedy rozpoczęły się pierwsze rozmowy PKP i miasta. Liczymy, że to partnerskie przedsięwzięcie zmieni pozytywnie wizerunek tego rejonu Sopotu i pozwoli na to, aby każda ze stron uzyskała to, co jest niezbędne dla realizacji ich zadań i celów oraz że każda ze stron będzie miała satysfakcję i korzyść ekonomiczną. Taki publiczno-prywatny kompromis nie był łatwy, stąd długo okres procedur i przygotowania, ale wierzymy, że goście i mieszkańcy będą mieli za 2-3 lata satysfakcję z tego dobrze wykonanego zadania - uważa Mariusz Wiórek, przedstawiciel PKP SA.

Na podstawie operatu szacunkowego wartość nieruchomości PKP została określona na poziomie 10,47 mln zł (nieruchomości objęte sprzedażą) oraz 3,23 mln zł (nieruchomości objęte zamianą - dworzec kolejowy).

Budowa powinna rozpocząć się w ciągu 12 miesięcy, a wszystkie obiekty będą oddane do użytku za niecałe trzy lata, wiosną 2014 roku. Nowy dworzec kolejowy będzie miał około 500 mkw.

- Założeniem naszego projektu jest stworzenie bezkolizyjnej i sprawnej komunikacji kolejowej SKM i dalekobieżnej, pieszej i kołowej w obrębie zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni. Chcemy, żeby ta przestrzeń zapewniała zarówno dużą sprawność przepływu osób, jak i umożliwiła zagospodarowanie czasu wolnego podróżnym oczekującym na pociąg - mówi Marcin Kaniewski, projektant i prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej, która zaprojektuje obiekt.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA