PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sopot: Galeria handlowa, hotel i nowy dworzec będą gotowe za dwa i pół roku

  • Autor: PKP/UM Sopot/Propertynews.pl
  • 28 lis 2011 15:04

Za dwa i pół roku pierwsi podróżni i klienci skorzystają z nowej hali dworca, galerii handlowej i hotelu, które powstaną w ramach przebudowy dworca PKP w Sopocie. Jak informowaliśmy, miasto wybrało inwestora - Bałtycką Grupę Inwestycyjną z Gdańska, który zrealizuje przedsięwzięcie w ramach PPP.

REKLAMA

Bałtycka Grupa Inwestycyjna zobowiązała się do zaprojektowania, sfinansowania, budowy i pełnego wyposażenia zespołu budynków na terenie obecnego dworca PKP oraz terenów sąsiadujących. Obowiązkiem BGI będzie również utrzymanie i zarządzanie całym kompleksem przez określony w umowie okres.

- Cieszę się, że wybrana oferta prezentuje nowoczesną architekturę i że w Sopocie obok dworca powstaną przestrzenie usługowe, handlowe i biurowe. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu miasto zyskało znaczący wpływ na zagospodarowanie terenów, które są własnością PKP. Bez wkładu finansowego miasta powstaną nowe rozwiązania komunikacyjne i parkingi, ważne dla mieszkańców i turystów. Ciąg pieszy ul. Boh. Monte Cassino zyska nowe zwieńczenie w formie placu przed dworcem - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

Hala dworca zostanie przebudowana i zintegrowana z zespołem budynków handlowo-usługowych, które powstaną wzdłuż ulicy Dworcowej. Przy ul. Podjazd stanie hotel. Przebudowie ulegnie też cały układ komunikacyjny ulic Dworcowej i Podjazd łączących się z ul. Bohaterów Monte Cassino. Planowane są też garaże podziemne na 250 samochodów oraz przy ul. Kolejowej parking naziemny.

- Cieszymy się z pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania, które trwało ponad cztery lata, bo wtedy rozpoczęły się pierwsze rozmowy PKP i miasta. Liczymy, że to partnerskie przedsięwzięcie zmieni pozytywnie wizerunek tego rejonu Sopotu i pozwoli na to, aby każda ze stron uzyskała to, co jest niezbędne dla realizacji ich zadań i celów oraz że każda ze stron będzie miała satysfakcję i korzyść ekonomiczną. Taki publiczno-prywatny kompromis nie był łatwy, stąd długo okres procedur i przygotowania, ale wierzymy, że goście i mieszkańcy będą mieli za 2-3 lata satysfakcję z tego dobrze wykonanego zadania - uważa Mariusz Wiórek, przedstawiciel PKP SA.

Na podstawie operatu szacunkowego wartość nieruchomości PKP została określona na poziomie 10,47 mln zł (nieruchomości objęte sprzedażą) oraz 3,23 mln zł (nieruchomości objęte zamianą - dworzec kolejowy).

Budowa powinna rozpocząć się w ciągu 12 miesięcy, a wszystkie obiekty będą oddane do użytku za niecałe trzy lata, wiosną 2014 roku. Nowy dworzec kolejowy będzie miał około 500 mkw.

- Założeniem naszego projektu jest stworzenie bezkolizyjnej i sprawnej komunikacji kolejowej SKM i dalekobieżnej, pieszej i kołowej w obrębie zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni. Chcemy, żeby ta przestrzeń zapewniała zarówno dużą sprawność przepływu osób, jak i umożliwiła zagospodarowanie czasu wolnego podróżnym oczekującym na pociąg - mówi Marcin Kaniewski, projektant i prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej, która zaprojektuje obiekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA