PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Statystyczny Polak wydaje rocznie na produkty ekologiczne 17 zł

  • dlahandlu.pl
  • 15 maj 2015 07:30

Rynek żywności ekologicznej jest od kilkunastu lat trwale rosnącą branżą. Rynek ten w Polsce będzie rósł co najmniej 15-20 proc. w skali roku przez najbliższe kilkanaście lat.

REKLAMA

Polski rynek handlu detalicznego produktami rolnictwa ekologicznego w 2013 roku szacowano na około 700 mln zł, tj. 0,25 proc. całego polskiego handlu detalicznego produktami spożywczymi.

Przeciętne wydatki mieszkańca Polski na produkty ekologiczne to około 17 zł, czyli 4 euro rocznie.

- Przewiduje się co najmniej 15-20 proc. wzrost rynku w skali roku przez najbliższe kilkanaście lat. Pierwszy miliard złotych powinien zostać osiągnięty w 2016 roku. Możliwy jest też scenariusz jaki miał miejsce w wielu krajach (ostatnio w Szwecji), że przez kilka lat wzrost rynku będzie wynosił nawet 50 i więcej procent rocznie - informuje w komunikacie firma Organic Farma Zdrowia.

W 2014 roku rynek ten na świecie osiągnął wielkość 79 mld USD. W okresie od 2013 roku wzrósł on o 10 proc. i wszelkie prognozy wskazują, że podobne wzrosty będą kontynuowane w następnych latach, w wyniku wzrostu świadomości społeczeństw w kwestii zdrowego odżywiania oraz w wyniku zmniejszającej się różnicy w cenie zakupu żywności ekologicznej w stosunku do cen żywności konwencjonalnej.

Obecnie żywność ekologiczna jest droższa średnio o 30 proc. ze względu na dużo wyższe koszty jej produkcji, niższe zbiory oraz nadal stosunkowo niską podaż. W 2013 roku 2 mln producentów rolnych z 170 krajów posiadało certyfikat ekologiczny i uprawiało rolnictwo ekologiczne na 43 mln ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA