PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stawki czynszów w najlepszych centrach bez zmian

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 cze 2012 11:23

Stawki czynszów w najlepszych centrach bez zmian

Począwszy od III kwartału 2011 roku stopy zwrotu oraz stawki czynszów w kluczowych obiektach handlowych w regionie EMEA utrzymują się na stabilnym poziomie - wynika z najnowszego raportu Colliers International.

REKLAMA

Stawki czynszów na większości głównych ulic handlowych w regionie EMEA nie uległy znaczącym zmianom w okresie od IV kwartału 2011 roku do I kwartału 2012 roku.

Wyjątek stanowiły niektóre miasta, gdzie stawki czynszów w najlepszych lokalizacjach wzrosły: Wiedeń (14%), Hamburg (12%), Londyn (11%), jak również stolice państw nadbałtyckich Ryga oraz Tallin. W Wielkiej Brytanii czynsze wzrosły także w Manchesterze (11%) oraz w Edynburgu (9%).

Trend spadkowy wykazał natomiast rynek grecki oraz bułgarski, gdzie czynsze spadły o 12% w Atenach i aż o 22% w Sofii. Tendencja spadkowa w tych rejonach utrzymuje się niezmiennie od III  kwartału 2010 roku.

Na większości monitorowanych rynków stawki czynszów w najlepszych centrach handlowych również pozostały bez zmian. Największy wzrost w ujęciu 6-miesięcznym jak i rocznym zanotowano w Glasgow ( odpowiednio 11% oraz 18%), Moskwie (8% i 23%) oraz w Belgradzie (8% i 17%).

W tym samym okresie czynsze w Kairze spadły drastycznie aż o 24%. Spadek ten był bez wątpienia spowodowany niepewną sytuacją polityczną i ekonomiczną w Egipcie i wstrzymaniem decyzji o nowych inwestycjach do czasu ogłoszenia wyników czerwcowych wyborów.

Stabilizacja na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA wpłynęła również na stopy zwrotu, które na większości głównych ulic handlowych nie uległy zmianie. Nieznaczna kompresja stóp (między -10 a -25 punktów bazowych) miała miejsce w kilku niemieckich miastach: Stuttgarcie, Frankfurcie i Dusseldorfie.

W Helsinkach stopy zwrotu spadły o 35 punktów bazowych do wartości 6%, a w Rydze w I kwartale 2012 stopy zwrotu obniżyły się o 50 punktów bazowych i osiągnęły poziom 9%. Znaczący wzrost stóp zwrotu o 50 punktów bazowych odnotowano w Atenach ze względu na recesję greckiej gospodarki i spadek sprzedaży oraz brak zainteresowania ze strony inwestorów.

Podobny trend został zaobserwowany w przypadku stóp zwrotu w najlepszych centrach handlowych. Na większości rynków utrzymywały się one na jednolitym poziomie w ciągu 6 miesięcy. Kompresja stóp zwrotu objęła stolice Europy Wschodniej: Bratysławę (-25 punktów bazowych), Rygę (-25 punktów bazowych) oraz Wilno (-50 punktów bazowych).

Niewielki wzrost (25 punktów bazowych) stawek stóp zwrotu zanotowano w kilku regionach Wielkiej Brytanii, w których aktywność inwestorów spadła. Zdecydowanie najwyższy skok stóp zwrotu zanotowano w Kairze (100 punktów bazowych), co świadczy o chwiejnych nastrojach inwestorów w stosunku do rynku handlowego w Egipcie.

- Niezmiennie rynek najemcy ma kluczowy wpływ na wzrost cen najmu oraz kompresję stóp zwrotu. Niepewna sytuacja gospodarcza w regionie EMEA świadczy o większej ostrożności konsumentów. Rośnie liczba zakupów dokonywanych w sklepach internetowych oraz w najlepszych lokalizacjach handlowych, gdzie kupujący mogą liczyć nie tylko na większy wybór towarów, ale również doświadczyć większej przyjemności z kupowania - komentuje Stuart La Frenais, szef Działu Powierzchni Handlowych Colliers w regionie EMEA.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA