PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stawki czynszów w najlepszych centrach bez zmian

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 cze 2012 11:23

Stawki czynszów w najlepszych centrach bez zmian

Począwszy od III kwartału 2011 roku stopy zwrotu oraz stawki czynszów w kluczowych obiektach handlowych w regionie EMEA utrzymują się na stabilnym poziomie - wynika z najnowszego raportu Colliers International.

REKLAMA

Stawki czynszów na większości głównych ulic handlowych w regionie EMEA nie uległy znaczącym zmianom w okresie od IV kwartału 2011 roku do I kwartału 2012 roku.

Wyjątek stanowiły niektóre miasta, gdzie stawki czynszów w najlepszych lokalizacjach wzrosły: Wiedeń (14%), Hamburg (12%), Londyn (11%), jak również stolice państw nadbałtyckich Ryga oraz Tallin. W Wielkiej Brytanii czynsze wzrosły także w Manchesterze (11%) oraz w Edynburgu (9%).

Trend spadkowy wykazał natomiast rynek grecki oraz bułgarski, gdzie czynsze spadły o 12% w Atenach i aż o 22% w Sofii. Tendencja spadkowa w tych rejonach utrzymuje się niezmiennie od III  kwartału 2010 roku.

Na większości monitorowanych rynków stawki czynszów w najlepszych centrach handlowych również pozostały bez zmian. Największy wzrost w ujęciu 6-miesięcznym jak i rocznym zanotowano w Glasgow ( odpowiednio 11% oraz 18%), Moskwie (8% i 23%) oraz w Belgradzie (8% i 17%).

W tym samym okresie czynsze w Kairze spadły drastycznie aż o 24%. Spadek ten był bez wątpienia spowodowany niepewną sytuacją polityczną i ekonomiczną w Egipcie i wstrzymaniem decyzji o nowych inwestycjach do czasu ogłoszenia wyników czerwcowych wyborów.

Stabilizacja na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA wpłynęła również na stopy zwrotu, które na większości głównych ulic handlowych nie uległy zmianie. Nieznaczna kompresja stóp (między -10 a -25 punktów bazowych) miała miejsce w kilku niemieckich miastach: Stuttgarcie, Frankfurcie i Dusseldorfie.

W Helsinkach stopy zwrotu spadły o 35 punktów bazowych do wartości 6%, a w Rydze w I kwartale 2012 stopy zwrotu obniżyły się o 50 punktów bazowych i osiągnęły poziom 9%. Znaczący wzrost stóp zwrotu o 50 punktów bazowych odnotowano w Atenach ze względu na recesję greckiej gospodarki i spadek sprzedaży oraz brak zainteresowania ze strony inwestorów.

Podobny trend został zaobserwowany w przypadku stóp zwrotu w najlepszych centrach handlowych. Na większości rynków utrzymywały się one na jednolitym poziomie w ciągu 6 miesięcy. Kompresja stóp zwrotu objęła stolice Europy Wschodniej: Bratysławę (-25 punktów bazowych), Rygę (-25 punktów bazowych) oraz Wilno (-50 punktów bazowych).

Niewielki wzrost (25 punktów bazowych) stawek stóp zwrotu zanotowano w kilku regionach Wielkiej Brytanii, w których aktywność inwestorów spadła. Zdecydowanie najwyższy skok stóp zwrotu zanotowano w Kairze (100 punktów bazowych), co świadczy o chwiejnych nastrojach inwestorów w stosunku do rynku handlowego w Egipcie.

- Niezmiennie rynek najemcy ma kluczowy wpływ na wzrost cen najmu oraz kompresję stóp zwrotu. Niepewna sytuacja gospodarcza w regionie EMEA świadczy o większej ostrożności konsumentów. Rośnie liczba zakupów dokonywanych w sklepach internetowych oraz w najlepszych lokalizacjach handlowych, gdzie kupujący mogą liczyć nie tylko na większy wybór towarów, ale również doświadczyć większej przyjemności z kupowania - komentuje Stuart La Frenais, szef Działu Powierzchni Handlowych Colliers w regionie EMEA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA