PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strata GTC w VI kw. 2011 roku może wynieść nawet 32 mln euro

  • Autor: PAP
  • 04 mar 2012 18:36

Globe Trade Centre pokaże w IV kwartale 2011 r. stratę netto ze względu na ujemną rewaluację portfela nieruchomości, jednak analitycy są zgodni, że wielkość tego odpisu jest trudna do oszacowania. W ich ocenie kurs akcji spółki, który traci na wartości od jakiegoś czasu, nie powinien gwałtownie zareagować na odpis in minus.

REKLAMA

"Nasze prognozy zakładają 32 mln euro straty netto GTC w IV kwartale 2011 r. Będzie ona wynikała głównie z przeszacowania wartości projektów ukończonych, jak również inwestycji w trakcie realizacji lub w przygotowaniu. Wydaje się, że może zostać odpisana również część inwestycji mieszkaniowych. Negatywne tendencje, które miały miejsce na rynku w III kwartale zeszłego roku, utrzymały się także w IV kwartale i naszym zdaniem straty w tym okresie były nieuchronne. Natomiast ich rozmiar jest wielką niewiadomą i może stanowić duże zaskoczenie dla rynku. My zakładamy ujemny odpis na poziomie 30 mln euro" - poinformował w rozmowie z PAP Maciej Wewiórski, analityk DM IDM SA.

Ujemnego wyniku na poziomie netto, choć nie dwucyfrowego, oczekuje również Cezary Bernatek, analityk KBC Securities.

"Moim zdaniem, w IV kwartale 2011 roku GTC pokaże stratę netto na poziomie 7,6 mln euro, znacząco poniżej wyniku IV kwartału 2010 roku, kiedy spółka zaraportowała zysk netto w wysokości ok. 25 mln euro. Przyczyn tego osłabienia wyniku upatrywałbym na linii rewaluacji, która jest jednak bardzo trudna do oszacowania. Osobiście spodziewam się ok. 6 mln euro odpisu in minus wobec prawie 28 mln euro dodatniej rewaluacji w okresie bazowym. Według mnie odpis ten może być związany z nieruchomościami zlokalizowanymi na Węgrzech" - powiedział.

"W przypadku przychodów spodziewam się 36,4 mln euro co oznacza spadek o 33 proc. Będzie on w znacznej mierze wynikał z mniejszych przychodów ze sprzedaży mieszkań - niecałe 5 mln euro w IV kwartale 2011 r. wobec 22,4 mln euro w okresie bazowym. Marża na poziomie brutto powinna być rok do roku lepsza, a jeśli chodzi o wynik brutto to oczekuję, że będzie on o ok. 10 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego" - dodał.

Wewiórski zwraca uwagę na fakt, że przeszacowanie aktywów dewelopera wpłynie niekorzystnie na gearing spółki, który może przekroczyć 60 proc.

"Przeszacowanie in minus jest o tyle niekorzystne, że relacja wartości długu netto do wartości aktywów już po ostatnim raporcie kwartalnym była na niebezpiecznym poziomie. Na koniec III kwartału gearing wynosił ok. 60 proc., co w tej branży jest uznawane za górny pułap. Strata w IV kwartale podniesie ten wskaźnik, co nie jest dobrą wiadomością" - powiedział Wewiórski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA