PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strata GTC w VI kw. 2011 roku może wynieść nawet 32 mln euro

  • Autor: PAP
  • 04 mar 2012 18:36

Globe Trade Centre pokaże w IV kwartale 2011 r. stratę netto ze względu na ujemną rewaluację portfela nieruchomości, jednak analitycy są zgodni, że wielkość tego odpisu jest trudna do oszacowania. W ich ocenie kurs akcji spółki, który traci na wartości od jakiegoś czasu, nie powinien gwałtownie zareagować na odpis in minus.

REKLAMA

"Nasze prognozy zakładają 32 mln euro straty netto GTC w IV kwartale 2011 r. Będzie ona wynikała głównie z przeszacowania wartości projektów ukończonych, jak również inwestycji w trakcie realizacji lub w przygotowaniu. Wydaje się, że może zostać odpisana również część inwestycji mieszkaniowych. Negatywne tendencje, które miały miejsce na rynku w III kwartale zeszłego roku, utrzymały się także w IV kwartale i naszym zdaniem straty w tym okresie były nieuchronne. Natomiast ich rozmiar jest wielką niewiadomą i może stanowić duże zaskoczenie dla rynku. My zakładamy ujemny odpis na poziomie 30 mln euro" - poinformował w rozmowie z PAP Maciej Wewiórski, analityk DM IDM SA.

Ujemnego wyniku na poziomie netto, choć nie dwucyfrowego, oczekuje również Cezary Bernatek, analityk KBC Securities.

"Moim zdaniem, w IV kwartale 2011 roku GTC pokaże stratę netto na poziomie 7,6 mln euro, znacząco poniżej wyniku IV kwartału 2010 roku, kiedy spółka zaraportowała zysk netto w wysokości ok. 25 mln euro. Przyczyn tego osłabienia wyniku upatrywałbym na linii rewaluacji, która jest jednak bardzo trudna do oszacowania. Osobiście spodziewam się ok. 6 mln euro odpisu in minus wobec prawie 28 mln euro dodatniej rewaluacji w okresie bazowym. Według mnie odpis ten może być związany z nieruchomościami zlokalizowanymi na Węgrzech" - powiedział.

"W przypadku przychodów spodziewam się 36,4 mln euro co oznacza spadek o 33 proc. Będzie on w znacznej mierze wynikał z mniejszych przychodów ze sprzedaży mieszkań - niecałe 5 mln euro w IV kwartale 2011 r. wobec 22,4 mln euro w okresie bazowym. Marża na poziomie brutto powinna być rok do roku lepsza, a jeśli chodzi o wynik brutto to oczekuję, że będzie on o ok. 10 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego" - dodał.

Wewiórski zwraca uwagę na fakt, że przeszacowanie aktywów dewelopera wpłynie niekorzystnie na gearing spółki, który może przekroczyć 60 proc.

"Przeszacowanie in minus jest o tyle niekorzystne, że relacja wartości długu netto do wartości aktywów już po ostatnim raporcie kwartalnym była na niebezpiecznym poziomie. Na koniec III kwartału gearing wynosił ok. 60 proc., co w tej branży jest uznawane za górny pułap. Strata w IV kwartale podniesie ten wskaźnik, co nie jest dobrą wiadomością" - powiedział Wewiórski.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA