PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefowanie handlu ogranicza rozwój miasta - relacja z sesji centra handlowe na Property Forum Kraków

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 lis 2013 11:28

Strefowanie handlu ogranicza rozwój miasta - relacja z sesji centra handlowe na Property Forum Kraków

W statystykach krakowski rynek centrów handlowych, na tle innych polskich miast, wypada bardzo pozytywnie - podaż zlokalizowana w centrach, parkach i outlecie wynosi tu nieco ponad 500 tys. mkw., a nasycenie powierzchnią nie jest jeszcze tak wysokie jak choćby w Poznaniu czy we Wrocławiu. Do tego stopień niewynajętej powierzchni w mieście to zaledwie ok. 3 proc.

REKLAMA

Pod względem nasycenia powierzchnią handlową Kraków zajmuje 6. miejsce wśród ośmiu głównych aglomeracji. Wśród największych istniejących obiektów handlowych w stolicy Małopolski są: Bonarka City Center (93 tys. mkw.), Galeria Krakowska (60 tys. mkw.), Galeria Kazimierz (38 tys. mkw.) czy Park Handlowy Zakopianka (58 tys. mkw.).

- Kraków i Warszawa to obecnie dwa najbardziej obiecujące rynki pod kątem realizacji projektów handlowych w Polsce - mówi Krzysztof Giemza, dyrektor działu centrów handlowych, Echo Investment SA.

Andrzej Jarosz, dyrektor komunikacji i marketingu, Mayland RE, zwraca uwagę, że statystyki nie zawsze odzwierciedlają rynkową rzeczywistość, ale w mieście zdecydowanie jest miejsce na kolejne centra handlowe.

Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada Realty, jest przekonany, że w Krakowie z powodzeniem mogą powstawać nowe inwestycje, szczególnie mniejsze projekty - typu convenience. - Możliwości realizacji takich przedsięwzięć nie wyczerpią się jeszcze przez dłuższy czas - zapewnia.

Jednym z planowanych projektów handlowych w Krakowie jest Serenada spółki Mayland. Firma dysponuje pozwoleniem na budowę tego obiektu od ponad roku, ale prace budowlane jeszcze nie ruszyły. Firma znalazła już jednak fundusz zainteresowany współfinansowaniem przedsięwzięcia. - Kończymy rozmowy ze współinwestorem. Zakładamy, że zakończą się wczesną wiosną 2014 roku. Chcemy, by nasz projekt stanowił uzupełnienie istniejącej już w tej lokalizacji propozycji handlowej. Dlatego zaplanowaliśmy dużą ofertę modową i restauracyjną. Krakowska Olsza, w której powstanie Serenada, to obecnie jedna z najważniejszych destynacji handlowych w mieście - przekonuje Jarosz.

Obiekt ma zostać zrealizowany w sąsiedztwie istniejącego CH Krokus, którego właściciel ogłosił ostatnio plan powiększenia obiektu. Czy inwestorów czeka zatem wyścig o najemców? - Dziś komercjalizacja jest z pewnością trudniejsza niż kilka lat temu, ale z drugiej strony wielu najemców powiększa obecnie swoje sklepy. Gdy komercjalizowaliśmy gdyńską Rivierę, ciężko było nam zmieścić wszystkich dużych najemców, którzy chcieli wejść do projektu. Niewykluczone, że tu będzie podobnie - przewiduje Jarosz.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA