PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Struktura branżowa najemców centrów handlowych pod lupą

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 mar 2015 14:52

Struktura branżowa najemców centrów handlowych pod lupą

Rosnąca popularność sprzedaży wielokanałowej „omnichannel" czy nowe formy zagospodarowania przestrzeni handlowych w galeriach to zmiany, jakie zachodzą w branży najemców centrów handlowych. Firma doradcza Colliers International w ramach współpracy z PRCH Retail Research Forum przeprowadziła na koniec 2014 r. analizę najemców zlokalizowanych w 15 największych polskich miastach. Badanie objęło trzy główne formaty handlowe: tradycyjne centra handlowe, parki handlowe i centra wyprzedażowe.

REKLAMA

- Po przeprowadzeniu analizy struktury branżowej najemców w poszczególnych formatach handlowych nie stwierdziliśmy większych zmian w stosunku do lat ubiegłych. Najbardziej zróżnicowaną ofertę znajdziemy w tradycyjnych centrach handlowych, a dominującą branżą w tym formacie, podobnie jak w przypadku centrów wyprzedażowych pozostaje moda. Natomiast w parkach handlowych nadal najwięcej jest sklepów oferujących artykuły wyposażenia wnętrz - komentuje Agnieszka Luścińska, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w minionym roku w Polsce zadebiutowało blisko 40 zagranicznych marek takich, jak Avon Studio, Kipling, Imaginarium czy Adidas NEO. Świadczy to o utrzymującej się atrakcyjności polskiego rynku. Większość debiutantów wybrała Warszawę na lokalizację swojego pierwszego sklepu. Struktura nowych marek różniła się jednak nieco od odnotowanej w 2013 r. W minionym roku pojawiło się mniej marek luksusowych. Oprócz debiutów w branży mody na rynek weszło kilka sieci z kategorii zdrowie i uroda, podczas gdy w roku poprzednim na drugim miejscu po modzie znalazły się artykuły dla dzieci.

- Największą grupę pośród nowych marek, które zadebiutowały na rynku w minionym roku stanowili przedstawiciele sieci amerykańskich, włoskich oraz francuskich. Wśród nowych otwarć dominowała branża modowa oraz zdrowie i uroda. Niezmiennie od kilku lat, pierwszą lokalizacją w Polsce najczęściej wybieraną przez zagraniczne sieci jest Warszawa, gdzie debiutowało prawie 60 proc. nowych marek - wylicza Radosław Knap, dyrektor operacyjny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W 2015 r. oczekujemy na wejścia kolejnych zagranicznych sieci takich, jak francuska marka odzieżowa Kiabi czy czeskie Sportisimo i Gate.

Wraz z rozwojem sektora e-commerce, sieci handlowe budują strategie sprzedaży wielokanałowej tzw. „omnichannel". Doskonałym przykładem jest wspomniana sieć Avon, która prowadzi sprzedaż swoich produktów za pośrednictwem aż trzech kanałów - bezpośrednio, w sklepie internetowym oraz od 2014 r. również w pierwszym w Europie stacjonarnym salonie Avon Studio w Złotych Tarasach. Handel internetowy i tradycyjny przenikają się coraz wyraźniej i, co ciekawe, działa to w dwie strony. W 2014 r. uruchomiono m.in. internetowy sklep sieci Sephora czy wirtualną drogerię Rossmann, natomiast sklep internetowy Zalando pojawił się w Złotych Tarasach na kilka dni w formie stacjonarnego pop-up store.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA