PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sztuka i biznes w galerii. Czy warto?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 lip 2016 09:55

Sztuka i biznes w galerii. Czy warto? Aleksander Walczak, prezes Dekada

Galerie handlowe obecnie wykraczają poza swoją podstawową funkcję – oprócz sklepów znajdziemy w nich również siłownie, salony kosmetyczne, kina czy restauracje. Niektóre obiekty idą krok dalej i decydują się na połączenie handlu i sztuki. Czy warto inwestować w projekty Art & Business? Jak wyglądają takie połączenia w Polsce i w Europie?

REKLAMA

Nasycenie powierzchnią handlową oraz rosnąca konkurencja to czynniki sprzyjające projektom wyróżniającym centra handlowe na rynku. Innowacją w tego typu obiektach jest połączenie sztuki i biznesu. Instalacje artystyczne, warsztaty związane z kulturą i sztuką oraz wystawy wzbogacają centra handlowe i wpływają na atrakcyjność miejscowości.

Polski inwestor i deweloper - Dekada S.A., chcąc wyróżnić swoje obiekty handlowe zrealizował we współpracy z prof. Adamem Myjakiem projekt 10 Figur Dekady. Pomysł zakładał umieszczenie symbolicznych dziesięciu figur z brązu przed galeriami i centrami handlowymi Dekada w całej Polsce. Autor rzeźb – profesor Adam Myjak to ceniony artysta i rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotny laureat międzynarodowych i krajowych wystaw i konkursów. W 2005 za zasługi dla kultury polskiej otrzymał złoty medal Gloria Artis.

– Projekt Figury Dekady to sposób na połączenie sztuki z biznesem – ustawienie przy galerii handlowej prawie 3 metrowej rzeźby z brązu sprawia, że wyróżni się ona na rynku i zostanie wzbogacona o nieprzeciętne walory estetyczne. Obecnie, mimo początkowych planów, które zakładały instalację 10 FIGUR, odsłoniliśmy jedenastą rzeźbę przed Domem Handlowym w Sopocie i planujemy dalszą współpracę z prof. Myjakiem. Żyjemy w czasach, kiedy nieustannie jesteśmy w biegu – nie mamy czasu na zwiedzanie galerii sztuki czy muzeów. Celem naszego projektu jest pokazanie, że sztuka może i powinna współistnieć w przestrzeni publicznej, nawet w miejscu pozornie dla niej nieprzeznaczonym. Jednocześnie chcemy pokazać, że działalność zarządcy obiektów handlowych nie musi sprowadzać się tylko do prowadzenia działalności gospodarczej – z powodzeniem może się on również stać mecenasem sztuki – mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

W Poznaniu funkcję Art & Business łączy Stary Browar – Centrum Sztuki i Biznesu, czyli miejsce, które jest połączeniem obiektu handlowego i galerii artystycznej. Realizując ideę 50/50 = 50 proc. sztuki + 50 proc. specyfiki przedsięwzięcia, zarządcy obiektu stworzyli miejsce, w którym prócz zakupów można wziąć udział w licznych wystawach i imprezach kulturalnych. Na terenie centrum handlowego znajduje się park i dziedziniec sztuki.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA