PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sztuka i biznes w galerii. Czy warto?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 lip 2016 09:55

Sztuka i biznes w galerii. Czy warto? Aleksander Walczak, prezes Dekada

Galerie handlowe obecnie wykraczają poza swoją podstawową funkcję – oprócz sklepów znajdziemy w nich również siłownie, salony kosmetyczne, kina czy restauracje. Niektóre obiekty idą krok dalej i decydują się na połączenie handlu i sztuki. Czy warto inwestować w projekty Art & Business? Jak wyglądają takie połączenia w Polsce i w Europie?

REKLAMA

Nasycenie powierzchnią handlową oraz rosnąca konkurencja to czynniki sprzyjające projektom wyróżniającym centra handlowe na rynku. Innowacją w tego typu obiektach jest połączenie sztuki i biznesu. Instalacje artystyczne, warsztaty związane z kulturą i sztuką oraz wystawy wzbogacają centra handlowe i wpływają na atrakcyjność miejscowości.

Polski inwestor i deweloper - Dekada S.A., chcąc wyróżnić swoje obiekty handlowe zrealizował we współpracy z prof. Adamem Myjakiem projekt 10 Figur Dekady. Pomysł zakładał umieszczenie symbolicznych dziesięciu figur z brązu przed galeriami i centrami handlowymi Dekada w całej Polsce. Autor rzeźb – profesor Adam Myjak to ceniony artysta i rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotny laureat międzynarodowych i krajowych wystaw i konkursów. W 2005 za zasługi dla kultury polskiej otrzymał złoty medal Gloria Artis.

– Projekt Figury Dekady to sposób na połączenie sztuki z biznesem – ustawienie przy galerii handlowej prawie 3 metrowej rzeźby z brązu sprawia, że wyróżni się ona na rynku i zostanie wzbogacona o nieprzeciętne walory estetyczne. Obecnie, mimo początkowych planów, które zakładały instalację 10 FIGUR, odsłoniliśmy jedenastą rzeźbę przed Domem Handlowym w Sopocie i planujemy dalszą współpracę z prof. Myjakiem. Żyjemy w czasach, kiedy nieustannie jesteśmy w biegu – nie mamy czasu na zwiedzanie galerii sztuki czy muzeów. Celem naszego projektu jest pokazanie, że sztuka może i powinna współistnieć w przestrzeni publicznej, nawet w miejscu pozornie dla niej nieprzeznaczonym. Jednocześnie chcemy pokazać, że działalność zarządcy obiektów handlowych nie musi sprowadzać się tylko do prowadzenia działalności gospodarczej – z powodzeniem może się on również stać mecenasem sztuki – mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

W Poznaniu funkcję Art & Business łączy Stary Browar – Centrum Sztuki i Biznesu, czyli miejsce, które jest połączeniem obiektu handlowego i galerii artystycznej. Realizując ideę 50/50 = 50 proc. sztuki + 50 proc. specyfiki przedsięwzięcia, zarządcy obiektu stworzyli miejsce, w którym prócz zakupów można wziąć udział w licznych wystawach i imprezach kulturalnych. Na terenie centrum handlowego znajduje się park i dziedziniec sztuki.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA