PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Technologie w nieruchomościach okiem Macieja Zacharewicza, Neinver

  • Autor: Propertydesign.pl, Anna Liszka
  • 12 sie 2014 19:15

Technologie w nieruchomościach okiem Macieja Zacharewicza, Neinver

Obserwując poziom innowacyjności polskich nieruchomości komercyjnych w stosunku do innych krajów Europy, można śmiało przyznać, że Europa Centralna nie ma się czego wstydzić - twierdzi Maciej Zacharewicz, Regional Facility Manager, Neinver.

REKLAMA

Maciej Zacharewicz uważa, że rozwiązania techniczne stosowane na rynku nieruchomości w zachodniej części starego kontynentu są niemal identycznie jak w Europie Wschodniej. - Różnice wynikają jedynie z lokalnych uwarunkowań klimatycznych czy też prawnych - zaznacza.

W Polsce nowoczesne budynki komercyjne zaczęto budować w połowie lat 90-tych. Maciej Zacharewicz twierdzi, że dzięki temu charakteryzują się lepszym poziomem technicznym niż te wybudowane na zachodzie Europy, których średni wiek wynosi dzisiaj 30-40 lat. - Ewenementem jest tu Wielka Brytania, a zwłaszcza Londyn, gdzie wiek nieruchomości przekracza często nawet 100 lat i mimo wielu modernizacji, ich poziom techniczny daleki jest od doskonałości - dodaje.

Zgodnie z nową dyrektywą unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, nieobowiązującej jeszcze w Polsce, w perspektywie najbliższych niespełna 10 lat mają powstawać jedynie budynki pasywne, czyli charakteryzujące się zerowym zapotrzebowaniem na energię z zewnątrz. - To zadanie trudne do wykonania w tak krótkiej perspektywie. Oznacza jednak, a stosowane już dzisiaj rozwiązania są na to najlepszym dowodem, że nowe technologie mają prowadzić do minimalizowania zapotrzebowania na energię i wodę - podkreśla.

Zacharewicz wśród innowacyjnych technologii stosowanych coraz częściej w nieruchomościach komercyjnych wymienia m.in.: zwiększanie współczynnika izolacji cieplnej materiałów, z których budynek został wykonany; zwiększanie efektywności urządzeń odpowiedzialnych za klimatyzację i wentylację obiektu czy stosowanie tzw. efektu free-coolingu, czyli maksymalne wykorzystywanie temperatury zewnętrznej do regulacji temperatury wewnątrz obiektu. Wyraźnym trendem jest stosowanie systemów BMS używających coraz bardziej skomplikowanych algorytmów sterowania urządzeniami, w celu optymalizacji zużycia energii.

Więcej Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA