PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tegoroczna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych będzie porównywalna z 2011 rokiem

  • Autor: Savills
  • 16 lut 2012 10:21

Tegoroczna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych będzie porównywalna z 2011 rokiem

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku będzie porównywalna do wyniku osiągniętego w ubiegłym roku - wynika z prognoz firmy doradczej Savills. W 2011 wynik ten sięgnął 2,5 mld euro i był o 45 proc. wyższy w stosunku do roku 2010.

REKLAMA

Jak podaje Savills, w 2012 roku największym zainteresowaniem będą się cieszyć nieruchomości biurowe, położone w najlepszych lokalizacjach. W 2011 roku ten segment rynku odpowiadał za 45 proc. ogólnego wolumenu transakcji, z czego 98 proc. dotyczyło Warszawy.

Firma Savills szacuje, że inwestycje na rynku nieruchomości handlowych, które stanowiły 46 proc. wartości wszystkich transakcji w 2011 roku, będą wciąż przyciągały lokalnych i zagranicznych inwestorów. Przeciwnie niż na rynku biur, przeważająca część transakcji (57 proc.) na rynku nieruchomości handlowych w 2011 roku miała miejsce poza Warszawą. Według szacunków Savills, ten trend powinien się utrzymać przez następne 12 miesięcy.

- W roku 2011 wartość transakcji na polskim rynku inwestycyjnym była wyższa niż pierwotnie zakładano i przekroczyła 2,5 mld euro. Wzrost gospodarczy w kraju utrzymuje się na względnie wysokim poziomie, w związku z czym oczekujemy, że aktywność inwestorów, szczególnie z Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych, utrzyma się na tym samym poziomie w 2012 roku. Powinniśmy spodziewać się również wzrostu aktywności ze strony inwestorów z Wielkiej Brytanii - komentuje Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Savills Polska.

Savills szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie utrzymają się na stabilnym poziomie. Pod koniec 2011 roku, stopy kapitalizacji dla najlepszych biurowców wyniosły 6,2 proc., a za lokalizacje poza ścisłym centrum Warszawy 6,75 proc.

Na rynku centrów handlowych w najlepszych lokalizacjach w Warszawie i największych miastach regionalnych, stopy kapitalizacji wyniosły 6 proc., natomiast w małych miastach kształtowały się w przedziale 7,75 - 8,25 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości na rynku magazynowym w czwartym kwartale 2011 roku osiągnęła 7,75 proc. Savills szacuje, że wartość nieruchomości w tym sektorze wzrośnie w 2012 roku w wyniku nieznacznego wzrostu czynszów.

- Centralna lokalizacja kraju w Europie, korzystne wskaźniki demograficzne, konkurencyjna gospodarka i stabilny sektor finansowy zapewniły wzrost krajowego PKB w czasie światowego kryzysu finansowego. Prognozy na 2012 rok są w większości pozytywne, jednak ich realizacja do pewnego stopnia będzie zależała od rozwoju sytuacji na rynkach europejskich - mówi Michał Stępień, starszy konsultant w dziale badań rynkowych Savills Polska.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości zawartych w 2011 roku należał zakup 51 proc. udziałów w portfolio budynków biurowych w Warszawie przez CA Immo od Europolis o łącznej wartości 139 mln euro. Oprócz powyższej transakcji, wartość poszczególnych kolejnych czterech transakcji na rynku nieruchomości biurowych przekroczyła 100 mln euro. W sektorze nieruchomości handlowych, najważniejszą transakcją o wartości 237,5mln euro był zakup pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów w Warszawie przez Unibail Rodamco od GTC.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA