PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

To będą rekordowe święta. Polacy wydadzą 75 mld zł

  • Autor: propertynews.pl
  • 30 lis 2016 16:44

To będą rekordowe święta. Polacy wydadzą 75 mld zł fot. Pixabay

W tym roku Polacy wydadzą na święta 75 mld zł. Na zakupy w sieci przeznaczą o 23 proc. więcej niż przed rokiem. Prawie co czwarta złotówka wydana w sieci przepłynie przez smartfony lub tablet - wynika z badania przeprowadzonego przez RetailMeNot.


REKLAMA

Na świąteczne zakupy Polacy przeznaczą w tym roku blisko 75 mld zł (74,486 mld), tj. o 3,5 proc. więcej niż w 2015 roku (71,988 mld zł). To najwyższy wzrost w Europie. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że coraz większa część tych wydatków przepływa przez kanały online. W sklepach internetowych Polacy wydadzą w okresie świąt prawie 4,7 miliarda zł (4,694 mld zł) – to aż 23 proc. więcej niż przed rokiem. Dla porównania: obroty sklepów stacjonarnych wzrosną w Polsce w tym okresie o 2,4 proc. Pomimo, że wzrost ten jest niewielki, należy zaznaczyć, że Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym handel offline rośnie. Tak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez RetailMeNot, centrum zakupów online, udostępniające kupony rabatowe i zniżki do sklepów internetowych.

Święta Bożego Narodzenia w 2016 roku: wzrost e-handlu w Europie

Porównanie z innymi krajami europejskimi pokazuje, że należy się spodziewać dalszego wzrostu znaczenia handlu online w Polsce. Na przykład w Niemczech udział handlu online w świątecznych zakupach wynosi już 21 proc. (wzrost o 13,6 proc.), przy czym sklepy stacjonarne zanotują w tym roku spadek obrotów o 0,7 proc. W Hiszpanii sprzedaż w Internecie wzrośnie w te święta nawet o 33 proc., ale tradycyjny handel straci 0,9proc. Podobnie będzie we Włoszech, gdzie e-commerce osiągnie w okresie świątecznym wzrost o 30 proc., przy jednoczesnym spadku obrotów sklepów stacjonarnych o 1,5 proc.

Mobilne zakupy na święta coraz popularniejsze

Prawie co czwarta złotówka wydana w tym roku na święta w Internecie przepłynie przez urządzenia mobilne – m-commerce osiągnie poziom 23,6 proc. sprzedaży online w tym okresie. Za pomocą smartfonów lub tabletów Polacy wydadzą na święta ponad 1 miliard zł (1,109 mld zł) (w porównaniu do 0,671 mld zł w 2015) – to 65 proc. więcej niż przed rokiem. Podczas, gdy obroty generowane poprzez urządzenia stacjonarne wzrosną o 14 proc., polski m-commerce odnotuje wzrost zysków z zakupów przez same smartfony w wysokości 83 proc., osiągając 641 mld zł.

Wszystko wskazuje na to, że m-commerce będzie motorem wzrostu dla handlu online w Polsce. Ogromny potencjał tego kanału sprzedaży pokazuje porównanie rynku polskiego z innymi europejskimi. Na przykład Niemcy robią już 43,1 proc. zakupów świątecznych za pomocą urządzeń mobilnych, a Brytyjczycy 42,3 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA